Cu toate că au primit asigurări că de luna aceasta nu vor mai trebui să stea la cozi, pensionarii din Cluj s-au sculat cu noaptea în cap şi s-au aşezat la coadă în faţa farmaciilor. Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate le-a transmis pensionarilor clujeni în mai multe rânduri că există fonduri suficiente pentru luna august.
Se pare însă că oamenii nu mai cred în promisiuni. Nervoşi, ei şi-au vărsat din nou năduful pe ministrul sănătăţii Eugen Nicolăescu. Pentru 18 zile de cazare şi tratament la Olăneşti, Covasna, Govora sau pe litoral, pensionarii plătesc doar jumătate din pensia pe luna trecută, indiferent de valoarea acesteia. Problema este însă că numărul cererilor depăşeşte cu mult oferta. Din cei peste 500 de mii de pensionari bucureşteni, doar 19 mii vor ajunge anul acesta la tratament.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!