Reprezentanţii statului român spun că toate perimetrele concesionate reprezintă zăcăminte marginale. Conducerea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale precizează că Petrom şi Romgaz au renunţat la exploatarea acestor zăcăminte din motive economice. Cele 6 firme câştigătoare se angajează să efectueze operaţiuni de reabilitare a exploatărilor pe care le-au concesionat. În acelaşi timp, companiile mai trebuie să să refacă drumurile de acces şi reţelele de conducte.
Până în prezent, Petrom deţinea o poziţie de monopol pe piaţa exploatării zăcămintelor de ţiţei.
Citiți principiile noastre de moderare aici!