Reprezentanţii fostului suveran vor să păstreze două apartamente în Castelul Pelişor, pentru a le transforma în sediu al regalităţii româneşti. Doar pentru răscumpărarea Castelului Peleş, statul român trebuie să scoată de la buget 30 de milioane de euro, iar negocierile vor dura mai mult de o lună şi jumătate, conform reprezentanţilor Ministerului Culturii.
Ministerul Culturii şi Cultelor a fost mandat să negocieze cu Casa Regală pentru a răscumpăra Castelul Peleş, dar şi alte proprietăţi pe care Regele Mihai le-a redobândit de la statul român. Printr-un memorandum transmis cabinetului Tăriceanu, Casa Regală îşi arată disponibilitatea de a negocia şi pentru răscumpărarea altor proprietăţi din domeniul regal de la Peleş, pentru cele 60 de hectare pe care ar trebui să le primească de la Primăria Sinaia.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!