Magdalena Ciobanu, coordonatorul Centrului de combatere a fumatului din Institutul de Pneumologie “Marius Nasta” din Bucureşti a declarat joi că Ministerul Sănătăţii supune dezbaterii publice ordonanţa de urgenţă care aduce clarificări la un text legislativ deja existent, astfel încât de la 1 ianuarie 2007 Directiva 37/2001 a Consiliului Europei să fie complet transpusă.
Ambalajul nu va va mai trebui să fie unul atrăgător, reuşindu-se astfel eliminarea unuia dintre principalele elemente de atracţie pentru fumat. Ciobanu a declarat totuşi că introducerea acestor pictograme nu este încă obligatorie în România, precizând însă că rămâne la latitudinea fiecărui stat momentul când va introduce imaginile.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!