Duşul maşinii e împotriva gripei aviare şi nu este gratuit. Taxa ajunge si la 55 de lei noi. Toată această operaţiune are loc după ce autorităţile au anunţat închiderea ultimului focar de gripă aviară din România. Un calcul simplu arată că dacă prin Nădlac ar intra fie şi numai autoturisme de capacitate mică, firma care se ocupă de dezinfectare ar încasa peste un miliard de lei pe zi.
Doar un sfert din banii încasaţi ajung la Direcţia Sanitar Veterinară. Turiştii se arată uimiţi de control şi declară că este singura ţară în care se întâmplă aşa ceva. Dezinfecţia la vamă este o afacere ciudată, deoarece în ţările din care vin cei intră în ţară nu există gripă aviară.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!