„Dacă ni se va solicita, vom putea disloca acest batalion până la sfârşitul lui 2006, odată cu rotaţia trupelor româneşti din teatrul de operaţii afgan”, a spus ministrul. El a susţinut că partea română “şi-a dorit dintotdeauna unificarea misiunilor ce se desfăşurau în Afganistan sub egida NATO, chiar dacă se pare că nu va avea loc această unificare, ci, mai degrabă, preluarea conducerii acestor misiuni de cãtre Alianţă”.
NATO a preluat, luni, comanda operaţiunilor militare din sudul Afganistanului de la coaliţia condusă de Statele Unite, pe fondul intensificării violenţelor provocate de militanţii talibani din regiune. Peste 600 de talibani au fost ucişi în ultimele două luni în sudul Afganistanului, potrivit autorităţilor locale şi coaliţiei militare.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!