Aceasta deoarece Ministerul Sănătăţii Publice va elabora, până săptămâna viitoare, un act normativ care să reglementeze plata acestor datorii, începând cu 2006.
De asemenea se va întocmi un calendar în baza căruia sa fie efectuate plaţile. Reglementarea acestei probleme a fost decisă după întânirea de ieri dintre ministrul Eugen Nicolăescu şi conducerea Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, reprezentanţii Colegiului Farmaciştilor din România, ai Patronatului Farmaciştilor din România şi cu cei ai asociaţiilor producătorilor, importatorilor şi distribuitorilor de medicamente.
Citiți principiile noastre de moderare aici!