Aşa a anunţat ministrul sănătaţii, Eugen Nicolaescu. În toată ţara se vor desfiinţa peste 5.000 de paturi din spitalele publice, din totalul de peste 100.000. El a explicat că motivele acestui demers sunt multiple, principala cauză fiind lipsa medicilor.
El a dat şi două exemple de astfel de unităţi care vor fi desfiinţate: Spitalul orăşenesc Zlatna, judeţul Alba, şi Spitalul de boli cronice din Rucăr, judeţul Argeş. Spitalul orăşenesc din Zlatna, spre exemplu, va deveni secţie exterioară a spitalului din Câmpeni, ca şi spitalele din Abrud şi Baia de Arieş. În urma acestei acţiuni, vor fi disponibilizate 50 de persoane, a declarat pentru Mediafax, prefectul de Alba, Cosmin Covaciu.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!