Cele mai mari taxe vor fi plătite pentru maşinile mai vechi şi poluante. Pentru autovehiculele din clasa noneuro cu o capacitate de până la 1600 cmc, taxa de înmatriculare va fi de 4000 de euro şi o taxă de 7500 de euro pentru maşinile cu o capacitate de peste 3000 cmc.
Mai mulţi bani vor plăti şi cei care îşi vor cumpăra maşini din clasa Euro 1. Pentru cele cu motor de până la 1600 cmc taxa va fi de 3744, iar pentru maşinile cu o capacitate cilindrică de peste 3000 cmc preţul va fi de 7000 de euro. Valoarea taxei de înmatriculare scade, în schimb, la maşinile din clasa Euro 2 şi Euro 3. Astfel, pentru maşinile Euro 2 taxele sunt cuprinse între 2700 de euro şi 6240 de euro, în funcţie de capacitatea cilindrică.
În schimb, pentru maşinile din clasa Euro 3, taxa de înmatriculare va fi de numai 600 de euro, însă maşina trebuie să nu fie mai veche de şase luni şi să nu aibă o capacitate cilindrică mai mare de 1600 de cmc.
TAXE DE ÎNMATRICULARE
MAŞINI CLASA NON-EURO
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 1600 cmc – 4000 EURO
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 3000 cmc – 7500 EURO
MAŞINI CLASA EURO 1
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 1600 cmc – 3744 EURO
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 3000 cmc – 7000 EURO
MAŞINI CLASA EURO 2
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 1600 cmc – 2700 EURO
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 3000 cmc – 6240 EURO
MAŞINI CLASA EURO 3
CAPACITATE DE PÂNĂ LA 1600 cmc – 600 EURO.
Trimite articolul
Xeste dea dereptul rusinos felul in care guvernul roman incerca sa dispuna de cetateni,dupa parere mea e doar o manevra nastasiana sau marinareasca
Vreau sa-mi cumpar si eu o masina noneuro produsa in UE. Il rog pe autorul articolului sa-mi spuna care este aceasta masina, dat fiind ca in UE toate masinile noi trebuie sa fie euro 4, deci nu au nici taxa de inmatriculare.
Taxa e menita sa impiedice umplerea tarii da rable.