Elaborarea manualului a durat şase luni şi s-a făcut cu sprijinul Inspectoratului Şcolar, al Consiliului Judeţean şi al Prefecturii Dâmboviţa.
Şeful Poliţiei Rutiere Dâmboviţa, Ion Niculae, a declarat că din 1980 nu a mai fost tipărit niciun manual de educaţie rutieră pentru copii. Poliţiştii dâmboviţeni intenţionează să-i înveţe şi pe cei foarte mici regulile rutiere, printr-o carte intitulată “ABC-ul circulaţiei pentru preşcolari”, ce va apărea în perioada următoare.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!