Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Mai multe ONG-uri și activiști îl propun pe Nicușor Dan drept candidat la prezidențiale din partea partidelor pro-europene

Mai multe ONG-uri și activiști îl propun pe Nicușor Dan drept candidat la prezidențiale din partea partidelor pro-europene

De Vlad Popa
la 7 December 2024 17:45 Reactualizat la: 7 December 2024 19:27
12 Comentarii

Mai multe ONG-uri și activiști îl propun pe Nicușor Dan drept candidat la prezidențiale din partea partidelor pro-europene

foto: EPA
7 December 2024 17:45 Reactualizat la: 7 December 2024 19:27
Peste 30 de semnatari din ONG-uri și din rândul activiștilor îl propun pe Nicușor Dan candidat la prezidențiale din partea partidelor pro-europene. El anunță că „există disponibilitatea de a discuta” candidatura lui la prezidențiale.
Scris de Vlad Popa - Peste 30 de semnatari din ONG-uri și din rândul activiștilor îl propun pe Nicușor Dan candidat la prezidențiale din partea partidelor pro-europene. El anunță că „există disponibilitatea de a discuta” candidatura lui la prezidențiale.

Trimite articolul

X

Semnatarii inițiativei spun că decizia a fost luată la Cluj într-o conferință care se desfășoară în perioada 6-8 decembrie și unde a participat și Nicușor Dan care a primit premiul ICDE România Europeană 2024, potrivit HotNews.ro.

Potrivit lor, inițiativa „într-un moment critic pentru România, în care, așa cum demonstrează rapoartele desecretizate din CSAT, a avut loc un atac hibrid al Federației Ruse asupra suveranității, democrației și societății românești, prin dezinformare, intoxicare cu mesaje mincinoase, manipulare și supraexpunere plătită din fonduri externe, pe rețeaua TikTok, a unui candidat pro-Rusia, dar în care există și o frustrare reală a cetățenilor față de prestația clasei politice din ultimii ani”.

Semnatarii propun următoarele:

  1. Susținerea comună de către partidele democratice pro-Vest și societatea civilă a domnului Nicușor Dan drept candidat independent pentru alegerile prezidențiale din 2025.
  2. Structurarea, în perioada imediat următoare, a unei agende de schimbări și direcții prioritare pentru România, bazate pe măsuri pe termen scurt și mediu pentru securitate, justiție și stat de drept, consolidare economică, coeziune socială, reformă administrativă și educație.
  3. Colaborarea responsabilă și matură a partidelor democratice prooccidentale din Parlamentul României pentru salvarea direcției strategice pro-Vest a țării (UE, NATO, SUA), sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova și consolidarea valorilor democrației liberale și economiei românești.
  4. Coaliția România Europeană este deschisă forțelor politice și civice care susțin principiile de mai sus.

Semnatari sunt: ICDE (Inițiativa pentru Cultură Democratică Europeană); Inițiativa Timișoara; Asociația Împreună pentru A8, Iași; Voci pentru Democrație și Justiție (VeDem Just), Diaspora 360°, Nürnberg, Centrul Euroregional pentru Inițiative Publice, Platforma CentrulPolitic.ro, Asociația #ActivAGPitești și alții.

Primarul Capitalei, Nicușor Dan, a primit deja cereri de a candida independent la alegerile prezidențiale, după ce CCR a decis anularea alegerilor și reluarea procesului electoral.

„Există disponibilitatea de a discuta” candidatura lui la prezidențiale

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat sâmbătă, după ce zeci de asociaţii şi personalităţi i-au cerut să candideze la alegerile prezidenţiale, că analiza „abia începe în momentul acesta” și ea implică toate partidele proeuropene, edilul considerând că este „o chestiune foarte serioasă”.

„Analiza abia începe în momentul acesta. Şi analiza nu e la nivel de persoane, e la nivel de toate partidele proeuropene. (…) Începem analiza şi noi, aşa cum o începe toată lumea. În orice caz, e o chestiune foarte serioasă”, a spus Nicuşor Dan, la Antena 3, întrebat despre apelul făcut de mai multe asociaţii pentru a candida la prezidenţiale, potrivit News.ro.

El a precizat că pentru moment această analiză o face împreună cu colaboratorii lui de la primărie. Mai mult, edilul a mai spus că nu a avut contact cu nimeni din partidele politice.

„E o chestiune extrem de serioasă şi trebuie să ne facem toţi analizele şi bineînţeles că există disponibilitatea de a discuta. Pentru că e o chestiune foarte serioasă. În momentul acesta cred că sunt foarte multe ipoteze şi nu cred că trebuie să avansăm”.

(…) „Cred că trebuie ca partidele să-şi facă analizele proprii şi în funcţie de asta, într-o săptămână-două, să ia decizii”, a adăugat Primarul Capitalei.

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri prezidentiale ,
nicusor dan
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. gogu says:
    December 7, 2024 at 7:38 pm

    gata, deja unii au oficializat unipartidul?

    Reply
    • Geoni says:
      December 7, 2024 at 8:50 pm

      Da. Trebuie sa fim uniti in fata extraterestilor la pet

      Reply
      • ROMANIA says:
        December 8, 2024 at 9:08 pm

        @Geoni: doar in fata celor care au nanocipuri!

        Reply
  2. gsswh says:
    December 7, 2024 at 8:41 pm

    😂🤣😂🤪
    “O, tara trista, plina de umor!”

    Reply
    • Xxx says:
      December 8, 2024 at 10:35 am

      O, trol vesel, lipsit de umor ….

      Reply
  3. Marius Hategan says:
    December 8, 2024 at 10:35 am

    si cu Elena ce facem ???? adica, cum scapam de ea ?

    Reply
    • ROMANIA says:
      December 8, 2024 at 9:09 pm

      @MariusHotegan: Elena Lasconi va candida contra lui Simion si a lui Ciolacu!

      Reply
    • cetatean says:
      December 8, 2024 at 10:51 pm

      Au inlocuit un bufon cu altul …

      Reply
  4. ROMANIA says:
    December 8, 2024 at 9:07 pm

    Tot cu Lasconi se va merge! Nicusor Dan nu renunta la Primarie!

    Reply
  5. UnOrecare says:
    December 9, 2024 at 2:34 pm

    Aceias marie cu alta palarie…se continua bataia de joc a clasei politice corupte

    Reply
  6. Rumburak says:
    December 9, 2024 at 2:45 pm

    voturile nu se numara ca la locale, plicusor nu intra nici macar in turul 2…

    Reply
  7. Martin says:
    December 9, 2024 at 9:52 pm

    Să înțelegem că Valerica a fost iepurele? (mă rog, iepurița).

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Primăria Lugoj scoate la închiriere peste 600 de hectare de pășuni pentru crescătorii de animale
    2
    O asociație de educație civică din Germania și-a trimis o delegație în România. S-a întâlnit și cu primarul Dominic Fritz
    3
    FOTO. Casa Faenza, locul unde copiii cu autism găsesc sprijin, iar familiile – speranță. Un proiect născut din solidaritate internațională
    4
    Nici noul prefect USR nu știe care va fi soarta lui Fritz. Așteaptă motivarea instanței
    5
    Fonduri europene. Cu sute de milioane de euro care urmează să fie alocate, PR Vest a trecut deja de 100% contractare
    6
    Primăria Timișoara preia și casa de rugăciuni a Sinagogii din Fabric. Cum va fi amenajat întreg ansamblul
    7
    Noul val de concedieri de la Primăria Timișoara intră în dezbatere publică
    8
    FOTO. Copiii din Ciarda Roșie au alergat prin ploaie pentru terenul lor: „Nu vrem blocuri aici!”
    9
    „Povești cu suflet”. Arta și solidaritatea se întâlnesc la Timișoara pentru salvarea unui copil
    10
    Un bărbat din Giroc a înapoiat un portofel pierdut cu 1.200 de lei, fără ezitare

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Nici noul prefect USR nu știe care va fi soarta lui Fritz. Așteaptă motivarea instanței

    Ştiri din Timiș

    Paul Finta este noul prefect al județului Timiș. A depus jurământul la sediul instituției

    Eveniment

    Prinși la furat de cupru pe un șantier din Timișoara

    Capitală Culturală

    Protest în Underground: astăzi începe cel mai ambițios festival al teatrului independent din vestul României

    România

    Românul reținut în Rusia pentru presupus spionaj în favoarea Ucrainei, condamnat definitiv la 15 ani de închisoare

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Reparații în școli peste vară. Unde se lucrează deja

    Ştiri din Timiș

    A murit „căprarul” de la Phoenix, Valeriu Sepi, artistul care a transformat legenda în imagine și sunet

    Eveniment

    Razie a Poliției Locale la magazinele non-stop din Timișoara. Amenzi pentru consum de alcool și scandal

    Ştiri din Timiș

    Accident la Moșnița. Două tinere au fost rănite după ce s-au răsturnat cu un triciclu

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 8: Avem prima echipă calificată în șaisprezecimi. Altele două sunt cu un picior acolo
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici