Măsura este prevăzută în textul legii de modificare a Codului de Procedură Penală, publicată luni în Monitorul Oficial: „În situaţia în care statul român a fost condamnat de către o instanţă internaţională, acţiunea în regres (…) este obligatorie”. Legea intră în vigoare la data de 7 septembrie.
Până acum, statul român putea doar să ia în vizor acţiunile magistraţilor, dar nu a tras niciodata la răspundere vreun procuror sau judecator. La aflarea noilor prevederi, magistraţii au reacţionat vehement: „Este o greşeală că aceste prevederi au fost incluse în Codul de Procedură Penală”, spune Viorica Costiniu, preşedintele Asociaţiei Magistraţilor din România.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!