De asemenea, Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, cere autorităţilor de sănătate publică să informeze oamenii cu privire la măsurile pe care aceştia trebuie să le ia pe vreme de caniculă.
Ministerul Sănătăţii atenţionează că în aceste zile trebuie evitat consumul de cafea şi alcool. Angajatorii sunt obligaţi, conform legislaţiei, să modifice programul de lucru în condiţiile impuse de temperaturile ridicate şi să distribuie către angajaţilor cantităţi suficiente de apă minerală.
Citiți principiile noastre de moderare aici!