În Irak, militarii români au îndeplinit misiuni de patrulare, pază a convoaielor umanitare şi acţiuni de căutare a teroriştilor.
Întorşi acasă, soldaţii nu se vor putea întîlni prea curînd cu familiile. Urmează cel puţin 5 zile de carantină unde vor fi supuşi unor controale medicale amănunţite.
Militarii români au cîştigat în Irak sume cuprinse între 50 şi 80 de dolari pe zi la care s-au adăugat salariile din ţară. Aceştia au acţionat sub comanda batalionului italian. În acest moment, România mai are în Irak aproape 500 de soldaţi.
Citiți principiile noastre de moderare aici!