Focul a izbucnit aproape de miezul nopţii, iar vecinii, alertaţi de fumul de afară au anunţat imediat autorităţile. Din cauza faptului că biserica era construită din lemn, focul s-a extins foarte repede.
Pompierii iau în calcul ipoteza ca incendiul să fi izbucnit din cauza unei lumânări lăsate aprinsă după slujba de Sfânta Maria. Nimeni nu se afla în biserică la momentul izbucnirii focului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!