Guvernul s-ar putea angaja să plătească eventualele sume, pentru a putea finaliza rapid privatizarea CEC-ului. Tribunalul Bucureşti a hotărât, în 2005, ca CEC să fie introdus drept parte responsabilă în dosarul FNI.
Surse oficiale, citate de Mediafax, spun că viitorii patroni ai CEC vor cere garanţii ferme că banca nu va fi obligată la plata despăgubirilor. Privatizarea a intrat în ultima etapă, în care s-au calificat Banca Naţională a Greciei şi OTP Ungaria. Potrivit unor surse autorizate, ofertele financiare s-au plasat în jurul valorii de 500 de milioane de euro.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!