Ministrul avertizează însă că vor fi plătite doar acele datorii care nu au fost acumulate din cauza proastei gestionări a fondurilor.
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate are fonduri excedentare în acest an de aproximativ 3.000 de miliarde lei. Prin noul act normativ, peste 1.000 de miliarde de lei ar urma să fie folosiţi pentru plata datoriilor acumulate de spitale, a mai precizat Nicolăescu.
Citiți principiile noastre de moderare aici!