George Copos este acuzat de DNA că ar fi vândut Loteriei Române 38 de spaţii comerciale la un preţ mult mai mare decât cel de pe piaţă.
Ce au vrut să ştie senatorii
Senatorii i-au pus mai multe întrebări domnului Copos printre acestea dacă afacerile firmei Ana Electronic au fost făcute cu Loteria mai înainte de a fi membru al Guvernului. Vicepremierul a fost întrebat cum se explică faptul că a putut vinde aproape 40 de spaţii cu preţuri uneori mai mari de 10 decât preţul pieţii, prejudiciind astfel statul.
Ce-a răspuns vicepremierul Copos
George Copos le-a amintit senatorilor că nu se află într-o sală de judecată şi că trebuie mai întâi ca justiţia să-şi spună cuvântul, dar ca membru al Parlamentului va răspunde la întrebări, în limita în care nu va considera că îi poate fi afectată activitatea în Guvern şi în limita prezumţiei de nevinovăţie.
Concret, el a precizat încă o dată că sunt doar presupuse vinovăţii, dar că el nu a greşit cu nimic.
“Niciodată persoana mea nu a fost acuzată de o instanţă de judecată. Niciodată. Pentru prima dată în viaţa mea, ca fost om de afaceri, în 2004 suntem audiaţi şi cercetaţi pentru o presupusă infracţiune de ascundere a unui obiect impozabil.”
“Noi vom demonstra că nu am ascuns acel obiect impozabil şi că am făcut o afacere corectă ca orice tranzacţie care se face astăzi în România”, a spus George Copos senatorilor.
Ce efecte ar putea avea audierea
Comisia pentru combaterea abuzurilor va redacta un raport.
Raportul nu va avea valoare juridică, ci eventual ar putea fi luat în calcul doar în relaţia cu colegii parlamentari şi posibil colegii din cabinetul Tăriceanu.
George Copos a declarat, la începutul audierilor că este hăituit, dar nu a vrut să spună de către cine.
Domnul Copos s-a declarat dezamăgit de clasa politică şi nu a vrut să răspundă la întrebarea dacă ancheta DNA este politizată.
Citiți principiile noastre de moderare aici!