În cazul microîntreprinderilor ce vor realiza venituri mai mari de 100 de mii de euro pe an, regimul de impozitare nu va fi de 2%, ci va fi un impozit general. Un aspect important este acela că nu vor fi considerate microîntreprinderi firmele care au peste 50% din venituri realizate în urma activităţilor de consultantă şi management, măsura fiind menită a îngreuna folosirea microîntreprnderilor pentru plata de salarii.
Din 2008, impozitul va urca la 2,5% pentru ca în 2009 să ajungă la 3%. Pentru a se evita abuzurile şi pentru a preveni afacerile speculative, microîntreprinderile care vor realiza venituri mai mari de 100 de mii de euro pe an vor plăti impozit pe profit de la începutul anului.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!