Apa care s-a scurs de pe versanţi a adus pe şosea pietre, copaci şi aluviuni. Drumarii au intervenit cu şapte utilaje pentru a debloca măcar un sens de circulaţie şi spun că din cauza cantităţii mari de apă care se scurge în continuare de pe versanţi, circulaţia va fi reluată cel mai devreme mâine în jurul prânzului.
Turiştii care se află pe Valea Cernei sunt nevoiţi să aştepte până mâine sau să aleagă o rută ocolitoare de peste 100 de km prin localităţile Baia de Aramă -Târgu Jiu. 3 autoturisme parcate pe marginea şoselei au fost avariate uşor în cauza viituri. Pe DN 67D se circula pe un singur fir încă din luna martie, când şoseaua a fost avariată din cauza alunerilor de teren.
Citiți principiile noastre de moderare aici!