Dacă ar urma sfaturile pe care le dau medicii în caz de caniculă, un român ar scoate din buzunar aproape 2.000 de lei noi. Însă merită, pentru că investiţia parcă parcă transformă vara în iarnă. La temperaturi de 34-35 de grade Celsius parcă îţi vine să te arunci în apă. Este cel mai ieftin mod de a trece cu bine peste caniculă, dar nu este întotdeauna la îndemână. Aşa că încercăm să urmăm sfaturile medicilor. Primul sfat este că trebuie să bem minimum 2 litri de apă pe zi. De preferat este însă să consumăm cam 4 litri, în total.
Al doilea sfat dat de medici ne îndeamnă să consumăm multe fructe, în fiecare zi. Deci mai plătim ceva. Nu trebuie să uităm de pălărie. Le putem găsi atât la tarabe, cât şi în magazinele de specialitate. Ochelarii foarte scumpi reflectă tendinţele modei, dar lentila reprezintă piesa de greutate a ochelarilor, prin factorul de protecţie solar. La toate acestea se adaugă un ventilator sau un aparat de aer condiţionat. Sunt măcar investiţii pe termen lung. Dacă nu se strică sunt cu siguranţă la modă şi anul viitor.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!