Iar consecinţele percepţiei lor sunt simple: multe dintre băncile americane nu permit clienţilor lor să retragă bani de la bancomatele din România. Se întâmplă ca nici măcar să nu li se comunice oamneilor această restricţie, pe care o constată ulterior, la faţa locului.
De pe aceeaşi listă mai fac parte, alături de România, Anglia, Grecia, Africa de Sud sau Japonia. Băncile din străinătate utilizează softuri speciale pentru tranzacţii. Din cauza măsurilor de securitate sporite, se înregistrează destule de des blocări de tranzacţii de pe carduri, dar siguranţa este mai presus de toate.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!