De ani buni, testele naţionale susţinute de elevii claselor a VIII-a şi examenul de bacalaureat sunt contestate, deopotrivă, de dascăli, elevi şi părinţi. Dar niciodată ca în această vară nu au fost probate marile lacune de natură organizatorică privind pregătirea şi desfăşurarea acestor examene.
Mai pot avea universităţile încredere în calitatea şi, mai ales, în corectitudinea bacului? O întrebare fundamentală, la care trebuie să reflectăm cu toţii.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!