Este vorba despre o navă sub pavilion coreean, care ar fi ieşit din ţară pe 30 iunie cu destinaţia Egipt. Nava a fost sechestrată în portul Constanţa încă de duminică. Parchetul a confirmat punerea ei sub sechestru vineri după ce ziariştii de la Gardianul au publicat detaliile legate de această ipoteză.
Nava „Iman T” este sub pavilion nord-coreean, dar este patronată de o firmă înregistrată într-un paradis fiscal. Agentul portuar şi operatorul naval care o administrează sunt firme ale arabului Moustafa Tartoussi. Potrivit Gardianul, acesta nu era în ţară pe data de 30 iunie şi acum spune că nu ştie de ce i-a fost arestată nava.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!