În iulie 2006, aproximativ 245 de mii de români aveau întârzieri de plată pentru sume de aproape 240 de milioane de lei. În perioada similară a anului trecut, numai 160 de mii de persoane erau trecute în rândul restanţierilor.
Cei mai mulţi restanţieri, peste 85 la sută, provin din rândul celor care au de plătit un credit în lei destinat consumului. Totuşi, aceste cifre nu sunt îngrijorătoare, spun analiştii, pentru că datoriile românilor reprezintă mai puţin de 2 procente din volumul total de credite acordate.
Citiți principiile noastre de moderare aici!