Echipele de salvare au reuşit să evacueze o parte din pâmântul acumulat în urma surpărilor şi au ajuns până acum la o adâncime de 90 de metri, fără nici un rezultat însă.
Accidentul din mină Baia Nouă s-a petrecut pe 7 august. Atunci peretele puţului principal s-a surpat, iar cei doi mineri, aflaţi în subteran au fost prinşi sub dărâmături. După accident, mai bine de jumătate dintre ortacii care muncesc la Baia Nouă au depus cereri de disponibilizare.
Citiți principiile noastre de moderare aici!