Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Mapamond
Moscova, împotriva planurilor europene de securitate pentru Ucraina

Moscova, împotriva planurilor europene de securitate pentru Ucraina

De Vlad Popa
la 27 August 2025 15:25 Reactualizat la: 27 August 2025 16:24
7 Comentarii

Moscova, împotriva planurilor europene de securitate pentru Ucraina

foto: EPA
27 August 2025 15:25 Reactualizat la: 27 August 2025 16:24
Rusia a transmis miercuri că respinge propunerile europene privind garanțiile de securitate pentru Ucraina și nu va accepta desfășurarea de trupe NATO pe teritoriul acesteia, relatează Reuters, citată de News.ro.
Scris de Vlad Popa - Rusia a transmis miercuri că respinge propunerile europene privind garanțiile de securitate pentru Ucraina și nu va accepta desfășurarea de trupe NATO pe teritoriul acesteia, relatează Reuters, citată de News.ro.

Trimite articolul

X

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a apreciat inițiativele președintelui american Donald Trump de a pune capăt războiului din Ucraina, pe care le-a calificat drept „foarte importante”, exprimându-și speranța că acestea vor continua.

În cadrul unor posibile negocieri de pace, aliații europeni ai Kievului lucrează la un pachet de garanții menit să prevină noi atacuri rusești. Moscova avertizează însă că o eventuală prezență militară europeană în Ucraina ar echivala cu intrarea NATO în țară, ceea ce Rusia încearcă să evite încă de la începutul conflictului.

„Extinderea infrastructurii militare a NATO în Ucraina a fost una dintre cauzele principale ale izbucnirii războiului”, a subliniat Peskov, precizând că Moscova privește cu „atitudine negativă” aceste inițiative.

Deși toate părțile implicate recunosc necesitatea unor garanții de securitate pentru Ucraina, există diferențe majore privind forma lor. Rusia dorește să fie inclusă printre garanți și readuce în discuție o propunere formulată la începutul invaziei din 2022, respinsă de Kiev pe motiv că ar oferi Moscovei un drept de veto asupra sprijinului militar extern.

Peskov a mai subliniat că subiectul garanțiilor este „esențial”, dar că nu ar trebui dezbătut public. El a caracterizat drept „constructiv și util” summitul Trump–Putin din Alaska, desfășurat luna aceasta.

La rândul său, Trump a afirmat că SUA nu intenționează să trimită trupe pe teren în Ucraina, dar a lăsat deschisă posibilitatea unui sprijin militar sub alte forme, precum asistență aeriană sau informațională.

Potrivit Kremlinului, contactele dintre negociatorii ruși și ucraineni continuă, însă nu a fost stabilită o dată pentru o nouă rundă de discuții. Ultima întâlnire directă a avut loc pe 23 iulie, la Istanbul, și a durat doar 40 de minute.

Pe aceeași temă:

Serghei Lavrov acuză Occidentul că blochează negocierile de pace privind Ucraina

Trimite articolul

X
Taguri:
nato ,
Rusia ,
Ucraina
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Donald says:
    August 27, 2025 at 8:43 pm

    De ce ati avut senzatia ca Rusia va executa comenzile Europene?

    Reply
  2. Edu says:
    August 27, 2025 at 10:57 pm

    Ba da voi cum credeti ca va reactiona omul daca tu vi si mai putin ii sari gardul cu trupele tale Nato? S-au semnat acte cum ca Nato nu se va indrepta inspre est, si uite asa si Romania si Polonia au devenit membre… si mai vor si Georgia si Ucraina si Moldova… pai cum naiba ma? Daca cineva vine la gardul meu ai se pisa, nu ma intereseaza ca e pe partea cealalta dar il prind si ii rup gatul ca sa n-o mai faca! Degeaba s-au facut summituri si intalniri si s-au semnat acte ca exact cum Rusul nu are cuvant asa nici noi Europenii nu avem… si in loc sa cautam neutralitatea noi bagam paie pe foc, si aratam cu degetul ca uite ce criminal de razboi e putin cand defapt noi puteam evita tot razboiul… un rahat mare . Stai sa vedeti cand incepe al treilea razboi mondial sa vedeti atunci cum noi o sa fim primii care o sa cadem… lingaii europei am ajuns, avem toate cele sa fim independenti dar noi tot un neam de lingai si sclavi am ajuns… vai si amar!

    Reply
    • tiberius says:
      August 28, 2025 at 11:06 am

      Cred ca mai relevanta pentru noi e reactia Europei la invaziile repetate facute de rusi in state recunoscute international, inclusiv de catre rusi. Si nu vorbim doar de Ucraina. Si moldova are trupe ruse pe teritoriu, impotriva vointei moldovenilor, si Georgia.
      Cum crededeati ca vor reactiona europenii la genul asta de agresivitate militara?

      Reply
      • SadPaw says:
        August 28, 2025 at 11:37 am

        la sfarsitul zilei retorica rusa ( chiar daca e propaganda ) are mai mult merit decat vrajeala europeana&americana. Etnicii rusi din regiunile din estul Ucrainei erau persecutati de catre regimul din Kiev iar statul Rus a actionat pentru apararea civililor respectivi. Sau ma insel ? parca era legea aia cu nici o alta limba in Ucraina in afara de ucrainiana, nu ? Dar cand le-au dat foc militantii pro-kiev la separatistii ce s-au refugiat in ceva cladire guvernamentala ? astea sunt toate lucruri care s-au intamplat inainte inceperii operatinuii speciale militare din partea Moscovei pentru cei ce nu-si aduc aminte.
        La sfarsitul zilei toti sunt mana-in-mana – RU&US&UA&UE&etc asa ca 🥱

        Reply
        • Xxx says:
          August 28, 2025 at 1:43 pm

          Băi rusofilule , cum erau ăia persecutați în Donbas ? Ca toți vorbeau rusește. Iar legea aia de care zici, a fost dată după ce au intrat rușii peste ei, Crimeea inclusiv.

          Reply
          • gogu says:
            August 28, 2025 at 6:55 pm

            adu-ne aminte de ce au intrat rusii in crimeea

  3. Concluzia says:
    August 28, 2025 at 6:42 am

    Rusia este și va fi singurul garant al Ucrainei. De altfel Lenin și Stalin sunt fondatorii Ucrainei și au creat acest stat din teritorii furate de la Polonia, România și Ungaria.
    Ucraina nu e stat național și o federație multietnica adică un construct gen Iugoslavia care acum se sparge în componente.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Valul de căldură se intensifică în Europa, cu temperaturi de până la 40°C. Vestul României, afectat și el de caniculă
    2
    Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, sărbătoarea care deschide drumul mântuirii
    3
    Festivalul japonez Natsu Matsuri revine la Timișoara cu spectacole Kabuki, dans Bon Odori și ateliere culturale
    4
    Filme restaurate și proiecții în aer liber. Luați o pătură și haideți să le vizionați la o nouă ediție a Festivalului Ceau, Cinema!
    5
    Tu mai știi să le rezolvi? Subiectele la Matematică la Evaluarea Națională 2026
    6
    Blocul Național Sindical cere interzicerea detectorului de minciuni la angajare: „Încalcă drepturi fundamentale și poate fi discriminatoriu”
    7
    Administrator de firmă din Făget, reținut după percheziții: lemn fără acte și armă deținută ilegal
    8
    Sri Lanka își aduce tradițiile în centrul Timișoarei. Festivalul Poson Poya revine cu muzică, gastronomie și ateliere pentru toate vârstele
    9
    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele
    10
    Bijuteriile coroanei Boemiei, expuse în septembrie la Castelul din Praga

    Cele mai noi știri

    România

    PSD introduce în legea integrității „amendamentul Fritz”. Camera Deputaților a adoptat proiectul

    România

    USR îi cere lui Grindeanu să supună la vot legea responsabilității în energie, blocată în parlament din 2022

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Timișoara are șase noi cetățeni de onoare. ÎPS Ioan și Virgil Ianțu, printre ei

    Ştiri din Timiș

    S-au publicat locurile rămase libere la liceele din Timiș în etapa a II-a

    Ştiri din Timiș

    Festivalul japonez Natsu Matsuri revine la Timișoara cu spectacole Kabuki, dans Bon Odori și ateliere culturale

    România

    Mai multe companii mari din România își opresc producția pentru a economisi energie electrică. Apel de la Bolojan pentru toată țara

    Capitală Culturală

    Cum se amenaja un dormitor în perioada interbelică? Vă puteți inspira la Muzeul Național al Banatului

    Ştiri din Timiș

    Admitere UVT 2026: aproape 3.800 de candidați confirmați la licență. Ce specializări au avut cea mai mare concurență

    Capitală Culturală

    VIDEO. De la folclorul românesc la Marija Šerifović. A treia zi a sărbătorii Timișoarei a adus zeci de mii de oameni în centru

    Eveniment

    VIDEO. Momente de panică la Văliug, una dintre destinațiile preferate ale timișenilor. Copac imens, prăbușit peste șezlonguri
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici