El a fost transportat imediat la spital unde medicii nu
au putut decât să constate decesul acestuia.
Fostul preşedinte sud-coreean a lăsat o
scrisoare de adio în care anunţa
sinuciderea. Poliţiştii nu exclud
însă posiblitatea unei crime.
Fostul preşedinte, în vârstă de
62 de ani, şi-a părăsit locuinţa
în zori, însoţit de un bodyguard
şi a pornit să urce un versant muntos din
apropiere de Bongha, satul unde se retrăsese
după pensionare.
Fostul secretar şef al administraţiei
prezidenţiale, Moon Jae, a
declarat jurnaliştilor că
Moo-Hyun s-a aruncat de pe o
stâncă în jurul orei 06.40.
Poliţia din provincia Gyeongsangnam a confirmat
faptul că o scrisoare de adio a fost
găsită pe computerul de acasă al
fostului preşedinte. Roh, fost militant pentru
drepturile omului, este recunoscut pentru procesul de
democratizare pe care l-a cunoscut Coreea de Sud
în timpul mandatului său. El a militat de
asemenea pentru reconcilierea cu Coreea de Nord,
în ciuda testelor nucleare pe care aceasta le-a
efectuat în 2006. În acest sens el a avut
chiar şi o întâlnire cu liderul
nord-coreean, Kim Jong-Il în
anul 2007.
Reputaţia lui a fost pătată luna
trecută, când a fost interogat în
calitate de suspect într-un proces de
corupţie. Procurorii au declarat că au
în vedere emiterea unui mandat de arestare pe
numele său. Roh Moo-Hyun
şi-a cerut scuze pentru implicarea familiei
în acest caz, dar nu şi-a recunoscut
niciodată vina: “Mă simt ruşinat
în faţa concetăţenilor mei (…)
Îmi pare rău că v-am
dezamăgit“.
Sursa: antena3.ro
Citiți principiile noastre de moderare aici!