Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
FOTO. Comercianți ambulanți amendați pentru că vindeau marfă ilegal, pe trotuar, la Timișoara

FOTO. Comercianți ambulanți amendați pentru că vindeau marfă ilegal, pe trotuar, la Timișoara

De Raoul Jurchela
la 6 July 2023 13:00 Reactualizat la: 6 July 2023 14:19
12 Comentarii

FOTO. Comercianți ambulanți amendați pentru că vindeau marfă ilegal, pe trotuar, la Timișoara

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara
6 July 2023 13:00 Reactualizat la: 6 July 2023 14:19
Controale ale polițiștilor locali în mai multe zone din Timișoara. Oamenii legii au verificat comercianții care vând marfă pe trotuar, unii dintre ei fără fără nici o autorizație. Au dat 10 amenzi celor depistați că desfășurau astfel de activități.
Scris de Raoul Jurchela - Controale ale polițiștilor locali în mai multe zone din Timișoara. Oamenii legii au verificat comercianții care vând marfă pe trotuar, unii dintre ei fără fără nici o autorizație. Au dat 10 amenzi celor depistați că desfășurau astfel de activități.

Trimite articolul

X

Oamenii legii au desfășurat controalele miercuri, în mai multe zone din oraș. Spun că au primit mai multe sesizări de la cetățeni deranjați de mizeria lăsată în urmă de comercianții ambulanți care își vând marfa pe trotuarele din oraș.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

„Astfel, în urma verificărilor, pe Bdul Regele Carol I, au fost aplicate un număr de cinci sancțiuni conform HCL 321/2001 pentru comerț ambulant neautorizat, iar persoanele care vindeau produse uzate au plecat din zona respectivă. Totodată, li s-a explicat că au posibilitatea să vândă astfel de produse în piețele de profil din Timișoara. O altă zonă verificată este cea a Sălii Olimpia unde au existat numeroase sesizări că unii vânzători de flori vând astfel de bunuri fără autorizație, pe trotuar, deranjând locatarii din zonă și de multe ori lăsând mizerie în jur. Și aici au fost aplicate cinci sancțiuni conform aceluiași act normativ. Precizăm că sancțiunile pentru astfel de fapte sunt între 150 și 250 lei”, transmit polițiștii locali.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Oamenii legii atrag atenția că comerțul de acest fel este inestetic și ilegal și spun că vor continua să desfășoare verificări în oraș și în perioada următoare.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

 

Trimite articolul

X
Taguri:
politia locala ,
timis ,
timisoara
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Costi says:
    July 6, 2023 at 2:15 pm

    Bravo! Intransigenta maxima! Oraș tot mai sigur! 😎

    Reply
  2. un contribuabil says:
    July 6, 2023 at 4:46 pm

    cei din zona Sala Olimpia sunt acolo de ani de zile, doar acum i-a vazut cineva ? I-as intreba pe politistii de sector/cartie/sectie … ??? !!! Pana acum n-a trecut nicio masina de Politie pe-acolo … ??? Mizeria de-acolo trebuia eliminata demult.

    Reply
    • Gigi says:
      July 6, 2023 at 7:44 pm

      Poate reuseste primarul Fritz sa faca ce nu a facut Robu in doua mandate cu cersetorii de la Olimpia macar acuma cand suntem Capitala Europeana.

      Reply
  3. gringo says:
    July 6, 2023 at 5:26 pm

    In Romanai daca esti muritor de foame si incerci sa faci ceva, vine regimul totalitar si-ti da si el in cap

    Reply
    • snsmzmxm says:
      July 6, 2023 at 7:02 pm

      niciunul din aia nu-i muritor de foame sau cel putin nu oare, toti astia si aia din iosefin si aia de la olimpia sunt de ani de zile acolo, nu crezu ca deja ii vam mult? sunt bussinesuri clare, pai aia cu florile vand de 1000 de lei pe zi, crezi ca-s.muritori de foame? sa plateasca taxe la stat….

      Reply
      • ggg says:
        July 7, 2023 at 3:25 pm

        Corect! Florile sunt furate din cimitirul din Buziasului si nimeni nu ia nici o masura. Daca pui flori proaspete la morminte dispar instant, chiar dupa cateva ore. Unde credeti ca se duc? Ar trebui politia locala sa treaca zilnic pe acolo de cel putin 3-4 ori si sa faca verificari minim 3 luni de zile, apoi cu siguranta nu o sa mai gasiti pe nimeni acolo.

        Reply
    • Florin says:
      July 8, 2023 at 3:01 pm

      Saracii hoti cinstiti, asa e?

      Reply
  4. Mariusica says:
    July 6, 2023 at 7:43 pm

    Ăștia cred ca erau interlopii cei mai mari din oraș!
    “Bine” ca i a ți depistat și sancționat conform normelor în vigoare!

    Reply
  5. Ion Vidu says:
    July 6, 2023 at 11:42 pm

    La complexul Splendid între str. Ghe. Lazăr și Remus Tașală, se practică comerț ilegal, pe trotuar! Organele abilitate chiar nu văd? Pentru unii “mumă”, pentru alții “ciumă”!

    Reply
    • sss says:
      July 9, 2023 at 12:15 am

      Fa sesizare la politie si primarie. Degeaba te plangi pe tion si astepti altii sa sesizeze. Da cu reclamtii pana se satura si fac ceva.

      Reply
  6. sss says:
    July 7, 2023 at 12:10 am

    interlopii cimisoarei, bravo politia, superba interventie

    Reply
  7. iliescu says:
    July 7, 2023 at 3:28 pm

    Fiecare sa respecte legea.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici