Concert inedit, sâmbătă seară, la Timișoara. Orchestra Filarmonicii Banatul a susținut un concert în curtea Penitenciarului Timişoara pentru deținuți, familiile lor, dar și pentru alți melomani din orașul de pe Bega. Evenimentul s-a desfășurat sub bagheta maestrului Aurel Manciu.
„Păi, pentru că e proști, domnule!". Și din "prostia" asta națională, de care ei, deștepții din sală, râd cu poftă, că doar cei de față se exclud, nu-i așa?, Moromete și Cocoșilă, Marcel Iureș și George Mihăiță, scot, cum scoți din buzunar țigările, lăcomia lui Paraschiv și lenea cizmarului Pisică, și agricultura ca ocupație manuală, nu mintală, lumea bombardată de nemți, politica, englejii și francejii și oaia Bisisica bezmetică într-o lume care n-are parte, că n-are carte. Toate servite la o porție de fasole, asezonată cu ceapă roșie și nițică filosofie. Fierbinte, că altfel n-ar fi fost Moromete. Vineri seara, Marcel Iureș și George Mihăiță au adus pe scena din Timișoara spectacolul „Păi.... despre ce vorbim noi aici, domnule?".
Cinci scene dure inspirate/decupate din realitatea românească, într-un spectacol de Gianina Cărbunariu: aceasta este invitația de nerefuzat pe care redacția www.tion.ro o face cititorilor săi, la Festivalul Dramaturgiei Românești, printr-un nou concurs lansat împreună cu Teatrul Național Timișoara.
Sute de timișoreni își vor petrece seara în Poiana lui Iocan, în compania a doi mari actori: Marcel Iureș și George Mihăiță. Cea mai nouă producție a Teatrului Act, spectacolul"Păi.... despre ce vorbim noi aici, domnule?" va fi jucată vineri, 9 mai 2014, de la ora 19, pe scena Operei Naționale Române din Timișoara
Marcel Iureș și George Mihăiță în Poiana lui Iocan, Prometeu înlănțuit la Național, premieră incendiară la Teatrul Maghiar, Godot cafe la Electric. Întâlnire cu Norman Manea. Muzică de film la Penitenciar, valsuri la Grădina de Vară, surf-rock și concert coral. Filme foarte scurte și muzica filmelor mute. Un adevărat maraton de evenimente pentru consumatorii de cultură în acest sfârșit de săptămână, la Timișoara.
România
Temperaturile ridicate favorizează alterarea rapidă a alimentelor, iar riscul de toxiinfecții alimentare crește semnificativ în această perioadă. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) le recomandă românilor să fie atenți atât la locul din care cumpără produsele, cât și la modul în care le transportă, le păstrează și le prepară.
Ştiri din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.
Turism
Pentru cei care își doresc o escapadă în natură fără eforturi mari, Cheile Șușarei și Cascada Șușara din județul Caraș-Severin reprezintă una dintre cele mai accesibile și spectaculoase destinații din vestul țării.
Ştiri sportive
Surprize și confirmări în ultima etapă a grupelor de la Cupa Mondială 2026. Africa de Sud s-a calificat în premieră în fazele eliminatorii, Brazilia și Mexicul au câștigat grupele, iar Bosnia este aproape de șaisprezecimi.
Sănătate
Inteligența artificială și digitalizarea au fost temele principale ale unui simpozion organizat miercuri, 24 iunie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara. Printre punctele discuției s-au regăsit schimbările deja implementate în secția de ATI și în blocul operator, unde medicii s-au arătat mulțumiți de rezultatele obținute până acum.
Mapamond
Autoritățile franceze au confirmat primul caz de Ebola înregistrat pe teritoriul țării, fiind vorba despre un medic care s-a întors recent dintr-o misiune umanitară desfășurată în Republica Democrată Congo (RDC), unde se află în desfășurare unul dintre cele mai grave focare ale bolii din ultimii ani.
2
Ştiri din Timiș
ADVERTORIAL. Între 25 și 27 iunie, BYD Autoglobus Timișoara organizează evenimentul oficial de lansare al noului DOLPHIN G DM-i - noul hatchback care îmbină plăcerea condusului electric cu libertatea de a merge mai departe, fără compromisuri.
Utile
Joi, 25 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.