Vești rele direct de la Primăria Timișoara, la două zile de când a anunțat insolvența Colterm. Furnizorul de gaz oprește gazul pentru Colterm de lunea viitoare, în 25 octombrie, iar reprezentanții primăriei spun că „depun eforturi imense pentru ca acest lucru să nu se întâmple”. Primarul Dominic Fritz susține că negocierile cu furnizorul au eșuat „dintr-un cumul de motive” și că a renunțat la prea multe alte investiții în Timișoara.
Până ce va fi rezolvată problema datoriilor istorice de la Colterm cu ajutorul insolvenței, societatea de termoficare va continua să furnizeze căldură pentru cei 56.000 de abonați. Mai puțin în zonele în care încă se lucrează la retehnologizare. Timișorenii vor scoate însă mai mulți bani din buzunare pentru căldură, și asta chiar din acest an. Primarul Dominic Fritz spune că se calculează deja o majorare a prețului gigacaloriei, pentru că doar așa se pot plăti facturile pentru gaz și cărbune.
Societatea de termoficare a Timișoarei intră oficial în insolvență, a decis Consiliul de Administrație al Colterm, luni dimineață. Anunțul a fost făcut, luni, de primarul Dominic Fritz, care numește insolvența „un proces de reconstrucție a încrederii”. Edilul spune că urmează și o majorare a tarifelor. UPDATE. Există încă o cerere de insolvență pentru Colterm
Mii de timișoreni vor sta în frig până la finalul lunii octombrie, pentru că lucrările de înlocuire a conductelor cu fonduri europene nu sunt gata. La Liceul Grigore Moisil, prima școală care s-a închis din cauza frigului din clase, se furnizează căldură din 15 octombrie, dar în alte zone se va lucra până la finalul acestei luni, deși lucrările ar fi trebuit să fie gata vineri. Primăria Timișoara continuă bătaia de joc față de timișoreni.
Incertitudine, în continuare, pe subiectul Colterm. Timișorenii stau cu caloriferele dezmorțite și nimeni nu le spune dacă acestea vor fi fierbinți la iarnă, când temperaturile exterioare vor fi sub 0 grade. Atât oficialii Primăriei Timișoara, cât și ai Colterm, vorbesc pe lângă subiect și se plâng de prețul gazului, dar societatea de termoficare nu are nici măcar cărbune.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?
Marți puteți merge la mai multe expoziții.

România

Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de încredere al Parlamentului. Cabinetul a primit doar 189 de voturi, cu mult sub pragul de 233 necesar pentru învestire. România rămâne, până una alta, cu un guvern interimar.

România

A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală
Parlamentul s-a reunit luni seara în ședință comună pentru votul de învestire a Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Cabinetul propus are nevoie de minimum 233 de voturi pentru a prelua oficial conducerea Executivului.

România

George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR. 1

Mapamond

Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.

Ştiri din Timiș

UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități

Ştiri din Timiș

FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.

Capitală Culturală

Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”. 1

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici