Timișorenii vor scoate mai mulți bani din buzunare pentru căldură și apă caldă, dacă societatea de termoficare reușește să găsească un furnizor de gaz și să furnizeze în continuare energie termică. Primăria Timișoara propune dublarea prețului gigacaloriei la peste 800 de lei/MWh, de la peste 400 de lei. Subvenția de 207 lei/MWh de la consiliul local nu se modifică, astfel că timișorenii vor avea facturi triple. Decizia va fi luată în CLT.
Situație incertă la Timișoara, care ar putea rămâne, de luni, fără căldură și apă caldă. Aproximativ 56.000 de familii sunt afectate de criza căldurii de la Colterm, care nu mai primește, din 25 octombrie, combustibil de la E.ON, principalul furnizor de gaz. Societatea trece pe cărbune, dar tot are nevoie de gaz să îl ardă. Reprezentanții companiei spun că motivul principal pentru care s-a decis „tăierea” gazului îl reprezintă datoriile acumulate.
Colterm va funcționa preponderent pe cărbune, de luni, dar numai dacă va găsi și un furnizor de gaz. E.ON a anunțat că oprește gazul pentru Timișoara, fără explicații, spun reprezentanții primăriei, deși anunțul furnizorului a venit la câteva zile de când primarul Dominic Fritz a făcut publică intrarea în insolvență a Colterm. Societatea de termoficare abia își face stocurile de cărbune, iar city managerul Matei Creiveanu dă asigurări că de luni va exista un contract cu un alt furnizor.
Președintele CJ Timiș, Alin Nica, spune că insolvența Colterm este „cea mai proastă soluție posibilă” și că el i-a dat primarului Dominic Fritz soluții pentru salvarea Colterm încă din primăvară. Crede însă că noua administrație e „tabula rasa” și că lamentarea nu rezolvă problemele societății de termoficare. Vă reamintim, E.ON a anunțat că oprește robinetul pentru Timișoara, iar orașul nu va mai avea căldură și apă caldă de luni.
România
Parlamentul s-a reunit luni seara în ședință comună pentru votul de învestire a Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Cabinetul propus are nevoie de minimum 233 de voturi pentru a prelua oficial conducerea Executivului.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
1
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
17