Gabriel suferă de pericardită recurentă, o afecțiune extrem de rară la copii, care provoacă inflamații repetate ale membranei ce învelește inima. Episoadele sunt imprevizibile și, de multe ori, severe. De-a lungul timpului, acestea au fost însoțite de pleurezie și acumulări masive de lichid în jurul inimii și plămânilor. Au fost situații critice care i-au pus viața în pericol.
Familia se confruntă acum cu un nou obstacol: un tratament vital pentru Gabriel, însă costurile acestuia depășesc posibilitățile financiare ale părinților. În aceste momente dificile, școala și apropiații fac un apel către comunitate pentru a-i oferi o șansă la o viață normală.
Cei care doresc să îl sprijine pot contribui prin donații în contul:
RO81INGB0000999912720712
Titular: ELENA BANTOZS
Situația este cu atât mai dificilă cu cât mama copilului a fost nevoită să renunțe la locul de muncă pentru a-i fi alături, iar în martie 2025 a trecut printr-o intervenție chirurgicală pe creier. În prezent, familia se bazează pe un singur venit.
„Fiecare gest contează enorm pentru ca Gabriel să se poată întoarce la o viață normală”, au transmis reprezentanții Școlii Gimnaziale Nr. 2 din Timișoara.
Pe aceeași temă:
Inima unui copil, o luptă pe viață. La 13 ani, Gabriel are nevoie urgent de ajutorul comunității
Trimite articolul
XNu inteleg de ce platesc CASS daca statul nu este capabil sa plateasca INTEHRAL salvarea unui copil de 13 ani care nu trebuie sa mai treaca prin ce a trecut si care trebuie sa devina un membru util al societatii.
Ce se intampla cu banii nostri, unde se duc ei si de ce nu sunt folositi pentru astfel de cazuri. Asta as vrea sa aflu.
Sa tot vrei sa fii ajutat dupa ce noi toti platim si nu putin, este pentru mine un mare semnal de alarma.
-
De acord! Am aceeasi intrebare ca si tine!
-
dap, deoarece cetatenii au decis ca sanatatea si educatia nu sunt prioritare (asta pe langa faptul ca milioane de cetateni sunt in alte tari si contribuie acolo, nu aici). Deoarece Romania este o tara jefuita, cu complicitatea unor tradatori de la noi.
Iată o listă ordonată descrescător cu alocarea pentru sănătate per cetățean în țările UE, pe baza celor mai recente date disponibile (2022–2024):
Cheltuieli de sănătate per capita în UE (EUR, ajustate la puterea de cumpărare)
Loc Țara EUR per capita An
1 Germania 5.414 2023
2 Luxemburg 6.590 (sau 7.600–8.100 PPP) 2022/2024
3 Danemarca 6.110 2022
4 Irlanda 5.998 2022
5 Austria 5.500–5.800 2022/2023
6 Suedia 5.500–6.000 2022/2024
7 Olanda 5.500–6.500 2022/2024
8 Franța 5.000–5.500 2022/2023
9 Belgia 4.500–5.000 2022
10 Finlanda 4.500–5.000 2022
11 Italia 3.400 2021
12 Spania 3.100–3.500 2021/2022
13 Cipru 3.100–4.100 2021/2022
14 Malta 3.600–5.000 2021/2022
15 Slovenia 2.800–4.500 2021/2022
16 Portugalia 2.800–4.700 2021/2022
17 Cehia 2.500 2021
18 Estonia 2.100 2021
19 Grecia 1.800 2021
20 Letonia 1.900–2.700 2021/2022
21 Lituania 1.850–3.300 2021/2022
22 Slovacia 1.700–3.300 2021/2022
23 Ungaria 1.400 2021
24 Croația 1.400–2.800 2021/2022
25 Polonia 1.200–1.800 2021/2022
26 Bulgaria 1.000–2.600 2021/2022
27 România 860–1.800 2022/2023Note metodologice
– Datele provin din surse diferite (Eurostat, OECD, Banca Mondială), iar anii de referință variază (2021–2024).
– Cifrele sunt exprimate în euro și, acolo unde este cazul, ajustate la paritatea puterii de cumpărare (PPP), ceea ce explică diferențele față de valorile nominale.
– Media UE ponderată este de aproximativ 3.700–3.800 EUR per capita (2022–2023) .
– România rămâne țara cu cele mai mici cheltuieli per capita din UE, la aproximativ 1.800 EUR (PPP) în 2023, adică mai puțin de jumătate față de media europeană .-
In sfarsit un comentariu excelent scris de o persoana inteligenta. Multumirile mele!
-
dap, multumesc pentru apreciere, dar nu e doar meritul meu, datele sunt “gasite” cu un program de A.I.
Cat despre interpretarea lor… sa zicem ca eu nu dau 100% dreptate A.I.-ului, deoarece raportarea la suma ajustata cu paritatea puterii de cumparare ar fi ok doar daca ceea ce se foloseste in sistemul medical romanesc ar fi produs in Romania. Insa o uriasa parte de cheltuieli (pentru aparatura, medicamente, instrumentar, reactivi etc) e achizitionat la preturi vestice, deci in realitate alocarea neajustata, cea in jur de 860 EUR, ar fi mai relevanta. Adica alocare e efectiv derizorie. Chiar si ajustata la PPC, diferenta tot e atat de mare incat in prima instanta nu mi-am mai batut capul sa zic ca A.I. e optimist si noi suntem extrem de jos, nu la jumatate din medie, ci mai degraba la o treime sau si mai putin.
-
-
-
Pai e foarte simplu. Avem ce am votat si vom vota in continuare. Nu e minunat?