Potrivit reprezentanților primăriei, participarea la summitul din perioada 5-6 iunie „reflectă angajamentul Primăriei Timișoara de a fi parte activă în eforturile internaționale de solidaritate, reconstrucție și cooperare între comunități”. Summitul de la Kiev este parte a unui program internațional care va culmina cu Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei, de la Roma, din perioada 10-11 iulie.
„Evenimentul din capitala Ucrainei este la cea de-a treia ediție și este dedicat consolidării cooperării între orașe și regiuni, atât în sprijinul unei păci durabile în regiune, cât și pentru contribuții pe termen lung în procesul de reconstrucție al Ucrainei.
Printre temele aflate pe agendă se numără: integrarea europeană a Ucrainei, reconstrucția orașelor afectate de război, dezvoltarea economică regională, sprijinirea veteranilor, revitalizarea comunităților locale și reintegrarea socială. Primăria Municipiului Timișoara a fost invitată să participe și să împărtășească din experiența sa în domenii precum dezvoltarea urbană, gestionarea fondurilor europene și incluziunea socială”, precizează reprezentanții primăriei.
Servicii pentru refugiații ucraineni din Timișoara
La Timișoara, refugiații din Ucraina beneficiază de servicii sociale esențiale oferite de serviciul social „Casa LOGS – Centru de zi de consiliere și informare”, subvenționat din bugetul local al Municipiului Timișoara. Anul trecut, au fost 64 de refugiați care au primit sprijin aici. Anul acesta, în primele patru luni, au fost 87 refugiați ucraineni, inclusiv 12 copii, care au beneficiat de sprijin prin acest serviciu.
La Casa LOGS, refugiații au avut acces la: consiliere psihosocială, informare, evaluare și elaborare a planurilor de intervenție personalizate, suport emoțional, activități de integrare socială, art-terapie, terapie ocupațională și terapie prin joc, orientare vocațională și sprijin material (pachete de alimente pentru categorii vulnerabile).
Trimite articolul
Xdap, poate fac ceva si pentru drepturile minoritatii romane din Ucrainaxa a tot se duc acolo, macar sa deschida gura pe tema asta daca nu o fi prea greu…
Uite cine merge in rusia, exacta aia care ziceu ca ei sunt proeuropeni, ucrainka nu e in ue, in loc sa aveti grije de copii si de poporul roman voi cautati razboaie si aliante cu cei care nu ne vor binele. Bravo “proeuropenilor”, mine ne trezim ca se vrea inrolarea, sa moara copii romani in razboaiele altora.
-
RUBLE mai vrei sau ai indeajuns.
Dementul cabotin cu voce de sacaz a distrus o tara. Trebuie deportat in baragan sau in siberia, sa nu mai cutreiere lumea cersind.