tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a cumpărat 300 de steaguri tricolore pentru Ziua Națională a României

Primăria Timișoara a cumpărat 300 de steaguri tricolore pentru Ziua Națională a României

De Roxana Deaconescu
la 19 November 2020 14:17
18 Comentarii

Primăria Timișoara a cumpărat 300 de steaguri tricolore pentru Ziua Națională a României

foto: arhivă
19 November 2020 14:17
Timișoara va celebra Ziua Națională a României, ca și alte orașe din țară, în condiții speciale din cauza pandemiei. Nu se știe încă dacă va mai avea loc parada militară, dacă va mai fi organizat Târgul de Crăciun, deși primarul Fritz îl vrea, dar municipalitatea se pregătește de sărbătoare cu 300 de steaguri noi.
Scris de Roxana Deaconescu - Timișoara va celebra Ziua Națională a României, ca și alte orașe din țară, în condiții speciale din cauza pandemiei. Nu se știe încă dacă va mai avea loc parada militară, dacă va mai fi organizat Târgul de Crăciun, deși primarul Fritz îl vrea, dar municipalitatea se pregătește de sărbătoare cu 300 de steaguri noi.

Trimite articolul

X

În fiecare an, de 1 Decembrie, timișorenii erau chemați în stradă să celebreze Ziua Națională a României. Autoritățile puneau la punct un program care se întindea de dimineața până seara, cu paradă militară, deschiderea Târgului de Crăciun, aprinderea iluminatului festiv de sărbători, concerte. Anul acesta însă, sărbătoarea este umbrită de pandemie. Reprezentanții primăriei au anunțat că vom avea un târg de Crăciun mai restrâns, dar președintele Klaus Iohannis spunea recent că „aceste târguri de Crăciun, în acest an, cu siguranță nu se pot organiza”.

România este în continuare în stare de alertă, astfel că ceremoniile oficiale dedicate Zilei Naționale a României pot fi organizate „în municipiile reședință de județ, cu participarea a cel mult 100 de persoane, fără participarea publicului”. Purtarea măștii este obligatorie și trebuie respectate condițiile de distanțare fizică cu „menținerea distanței fizice de minimum 1 metru între participanți și asigurarea unei suprafețe de minimum 4 mp/persoană, acolo unde este posibil”. Ceremonia trebuie să țină cel mult o oră.

În acest moment nu se știe sigur dacă va exista o ceremonie în Timișoara, pentru că autoritățile nu au stabilit acest aspect. Primăria Timișoara se pregătește însă, chiar dacă e pandemie, de Ziua României.

S-au cumpărat 300 de steaguri tricolore pentru „pavoazarea arterelor principale din Timișoara”. Costă puțin peste 35 de lei bucata, sunt realizate din „poliester foarte rezistent la vânt și intemperii cu aspect de plasă” și au dimensiunea de 135/90 cm. Au fost cumpărate miercuri, 18 noiembrie, prin achiziție directă. Primăria va plăti așadar 10.710 lei cu tot cu TVA pe ele, unei firme din Șag, Drapele Boscart SRL, care va trebui să le livreze în termen de trei zile de la transmiterea comenzii.

Trimite articolul

X
Taguri:
pmt ,
steaguri ,
ziua nationala ,
ziua nationala a romaniei
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Khoii says:
    November 19, 2020 at 2:35 pm

    pai si cele ce le aveati?
    ce defect aveau?
    numa asa de dragu de a fhute banu public?

    Reply
  2. Dominik Spritz says:
    November 19, 2020 at 2:39 pm

    Wow… 10.710 Ron? Chiar era nevoie de 300 de steaguri in plină pandemie . Felicitări pentru prima porcărie

    Reply
    • Stan Basarab says:
      November 19, 2020 at 3:06 pm

      Mei mhuie, daca nu-ti cumpara steaguri urlai ca e neamt si nu tine la neamul romanesc eroic ortodoxo-dacic, ca vrea sa distruga “marele popor roman”.

      Reply
    • Misto says:
      November 19, 2020 at 3:41 pm

      Robu ar fi luat 3000 plus câteva catarge, era mai bine? Pe de alta parte, dacă nu erau cumpărate steaguri, era problema ca de ce nu sunt steaguri. Lingăii ca tine ar trebui scosi din rândul celor care pot utiliza internetul sa își verse inepțiile pe diferite site-uri. Nu uita ca robu s-a șters cu tine la fund timp de 8 ani, cred ca îți lipsește o noua umilire…

      Reply
    • Titi says:
      November 19, 2020 at 3:58 pm

      @Dominik Spritz
      Sunt pentru Ziua Nationala a Romaniei!
      Daca nu le lua tot faceai scandal ca nu face nimic si nu-i roman etc..

      Pai cat a Primaria si Robu catargele alea pe care le-au pus peste noapte si steagurile alea mari facute “cadou” de Chis ???
      Astea sunt de la o firma locala, din Timis nu de la o firma din Tecuci!

      Reply
      • Dominik Spritz says:
        November 19, 2020 at 4:42 pm

        Ok aveți dreptate, după restituirea Mercedes, mare realizare Nr. 2 este achiziționare 300 de steaguri… Felicitări frau Fritz

        Reply
    • Iancu says:
      November 20, 2020 at 10:21 am

      fakedominic @ se pare ca tu esti uituc ca sa nu zicem neinformat. Anul trecut Robu ”planta” in Timisoara in mai multe intersectii catarge la 30.000 euro bucata! Aia nu a fost o risipa de bani, băi chitibusarule?! In primavara ce sa vezi, directorul general Culita se lauda cu cele doua țepe metalice din fata catedralei ca sunt un cadou de la el pentru Robu, tembelul uitând sa precizeze ca acest cadou era de fapt tot o sifonare din banul public. Asa ca bai Dominikzerob dă mana cu Robu si impreuna luati vaporetto si mars din Timisoara

      Reply
  3. Ana Aslan says:
    November 19, 2020 at 4:18 pm

    Pentru unii ori cat te-ai zbate tot nu e bine , asta este nivelul de cultura a unora . Cand nu faci ceva nu e bine , cand faci ceva iar nu e bine. Mergeti in Somalia ca poate acolo o sa va fie bine si acolo nu veti mai comenta la orice , ret,rzi

    Reply
  4. anonim says:
    November 19, 2020 at 4:22 pm

    Ne-ai lovit la sentiment domnule primar Domnimnic,poate impreuna cu Domninica, sau la Prefectura sunt de alta culoare ? Apreciez ca este o investitie nenecesara,sunt arhisuficiente cele din greaua mostenirea Robu . 200 la Prefectura 100 la Primarie.. etc.,poate iese socoata.

    Reply
  5. Baluba says:
    November 19, 2020 at 5:02 pm

    Tzara arde.

    Reply
    • Mirela says:
      November 19, 2020 at 6:40 pm

      @Baluba
      Sunt platite din:
      a. Economiile facute din taierea sporurilor platite celor 120 de angajati care aveu sporuri pentru fonduri europene… Astia primeau sporuri de 320.000 lei in fiecare luna!
      b. Plata lunara pentru Mercedesul de la Retim!

      Reply
      • Robert says:
        November 19, 2020 at 7:13 pm

        Stai linistita ca inca nu a taiat nimic. Tu nu faci diferenta intre a face o afirmatie si a si duce la final ceea ce afirmi. Si declaratia cu taierea este din ciclul …. lucrez la un plan anti COVID.

        Reply
  6. nu-i bai says:
    November 19, 2020 at 6:41 pm

    bine ca Ziua Nationala e doar odata pe an

    Reply
  7. pnl tepele says:
    November 19, 2020 at 8:55 pm

    Ar fi utile prin Libertății pe post de țepe pentru cei ce ne conduc la dezastru: PNL – te bagi?

    Reply
  8. Florentina says:
    November 20, 2020 at 3:11 am

    E foarte bine ca a cumparat. Voi chiar credeti ca acum cu Fritz se cumpara si cand nu este nevoie? Si chiar comentati la orice? Le-a si cumparat la un pret bun. In vremurile astea e foarte bine sa vedem si noi stegulete de Ziua Nationala si de Craciun si sarbatori cateva luminite.

    Reply
  9. Stefan says:
    November 20, 2020 at 8:28 am

    Avea dreptate CARAGIALE.Un dezastru la orizont Guvernul lui Klaws a bagat tara in namol si acum sansa sunt taierile massive la salarii si dubla impozitare.Practic se vor introduce impozite pe cosurile de fum, pe assistanta medicala.

    Reply
  10. afilon says:
    November 20, 2020 at 10:14 am

    Pristanda nu moare, Pristanda se transforma!

    Reply
  11. Apolitic says:
    November 21, 2020 at 11:35 am

    Poate a pierdut Robu cheia de la magazia cu alea de anul trecut,bine ca le-a cumparat. Dar daca mai cumpara un set si la anul….De fapt sa cumpere ca vad ca lumea e entuziasmata ca sunt de la o firma locala,macar sa ne furam intre noi pe plan local.

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    Doi suspecți arestați în cazul jafului de bijuterii de la Luvru
    2
    Un șofer băut s-a urcat la volan, a refuzat recoltarea de probe și a fost reținut de către polițiștii din Timiș
    3
    Primăria Lugoj cere respect în spațiul public online: „Dialogul civilizat este obligatoriu”
    4
    Filmul săptămânii: „Springsteen: Deliver Me from Nowhere”, o privire în culisele albumului „Nebraska”
    5
    Biopsia lichidă, o metodă modernă de diagnostic și monitorizare a cancerului, utilizată la Spitalul Victor Babeș Timișoara
    6
    Circulație dată peste cap pe trei străzi din Timișoara. Se fac diferite lucrări
    7
    Bărbat de 63 de ani reținut pentru că a spart mai multe geamuri în Giroc și Chișoda
    8
    Proiectul Magistralei Verzi, aprobat în faza de SF. Nu puteau lipsi discuțiile despre locurile de parcare eliminate
    9
    Legendă a cinematografiei iugoslave, Karpo Godina, invitat la Timișoara pentru o retrospectivă și un masterclass
    10
    Expoziție dedicată pictorilor maghiari ai Banatului secolului XIX

    Cele mai noi știri

    Lugoj

    Primăria Lugoj cere respect în spațiul public online: „Dialogul civilizat este obligatoriu”

    Eveniment

    Incendiu la o afumătoare din Mașloc, stins la timp de pompieri

    Eveniment

    Incendiu matinal la Șemlacu Mare. O cameră a fost cuprinsă de flăcări, iar pompierii au intervenit rapid

    Ştiri din Timiș

    Concordat vs. insolvență. Există prevenție și pentru companii?

    Horoscop

    Lună Plină în Gemeni, în 5 decembrie

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 5 decembrie

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 5 decembrie 2025, în Timișoara?

    România

    Nicușor Dan a trimis la reexaminare legea privind combaterea extremismului

    Ştiri din Timiș

    CJ Timiș și Eco Serv blochează predarea activității de tratare a levigatului și solicită oprirea ilegală a unei activități critice pentru protecția mediului

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara primește fonduri europene pentru regenerarea urbană a Pieței Mocioni
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici