Primarul Gerald Simonis a anunțat că va propune Consiliului Local înființarea unei comisii speciale care să identifice și să analizeze imobile potrivite pentru amenajarea de noi grădinițe.
„Voi propune colegilor mei din Consiliul Local Moșnița Nouă constituirea unei comisii care să identifice și să analizeze posibilitatea achiziționării unor clădiri ce pot fi transformate în unități de învățământ”, a transmis edilul.
Potrivit acestuia, sunt vizate clădiri cu o suprafață de minimum 400 de metri pătrați, aflate în stadiul „la roșu” sau „la gri”, care ar permite o conversie rapidă în spații educaționale. Nu sunt luate în calcul construcțiile de tip duplex.
Edilul susține că obiectivul principal este crearea, într-un timp cât mai scurt, a unor noi locuri pentru copiii din comună, pe fondul creșterii numărului de familii tinere stabilite în zonă.
„Scopul nostru este unul foarte clar: să creăm, într-un timp cât mai scurt, noi locuri pentru copiii din comuna noastră și să răspundem nevoilor tot mai mari ale familiilor tinere”, a precizat primarul.
Cetățenii care dețin astfel de proprietăți și doresc să le vândă sunt invitați să transmită fotografii ale imobilului, un extras de carte funciară și datele de contact la adresa de e-mail relatiipublice@mosnita.ro.
„Împreună cu colegii mei vom analiza fiecare propunere și vă vom contacta în cazul în care imobilul corespunde criteriilor pe care ni le-am stabilit”, a mai transmis edilul.
Inițiativa vine pe fondul nevoii tot mai mari de spații educaționale în localitate, unde dezvoltarea rezidențială accelerată a dus la creșterea semnificativă a numărului de copii înscriși în sistemul preșcolar.
Citiți principiile noastre de moderare aici!