tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Poate începe transformarea Cinema Dacia. Primăria a semnat contractul de 2,5 milioane de euro

Poate începe transformarea Cinema Dacia. Primăria a semnat contractul de 2,5 milioane de euro

De Roxana Deaconescu
la 5 March 2021 13:37 Reactualizat la: 5 March 2021 13:58
14 Comentarii

Poate începe transformarea Cinema Dacia. Primăria a semnat contractul de 2,5 milioane de euro

5 March 2021 13:37 Reactualizat la: 5 March 2021 13:58
Șantierul de la Cinema Dacia poate fi deschis oricând, după ce reprezentanții primăriei au semnat contractul cu firma care a câștigat licitația. Este aceeași societate care lucrează la fațada primăriei, iar pentru transformarea Cinema Dacia primește 2,5 milioane de euro. Lucrările vor ține un an.
Scris de Roxana Deaconescu - Șantierul de la Cinema Dacia poate fi deschis oricând, după ce reprezentanții primăriei au semnat contractul cu firma care a câștigat licitația. Este aceeași societate care lucrează la fațada primăriei, iar pentru transformarea Cinema Dacia primește 2,5 milioane de euro. Lucrările vor ține un an.

Trimite articolul

X

A trecut aproape un an de când Primăria Timișoara a pornit licitația pentru lucrările de reabilitarea fostului cinematograf Dacia. Au fost cinci oferte, de la Audiotech Multimedia Group, Hantig Electricservice, Porr Construct, Constructim – Avitech Co și TT & Solaria Grup – Euras, iar suma pusă la bătaie era de 13,7 milioane de lei cu tot cu TVA.

Contractul a fost atribuit la valoarea de 12,38 milioane de lei cu tot cu TVA, echivalentul a 2,5 milioane de euro. A fost semnat chiar zilele trecute, cu societatea TT & Solaria Grup – Euras, care nu este la prima lucrare cu municipalitatea. Solaria se ocupă și de fațada clădirii primăriei, dar și de reabilitarea Camerei 30 din instituția de pe C.D. Loga.

foto: salvatimareleeecran.ro

Clădirea din zona Dacia se află într-o stare avansată de degradare. Acolo a funcționat la un moment dat un internet cafe, iar sala de spectacol a fost folosită ultima dată la finalul anilor 90, se arată în documentația primăriei. În interior încă sunt scena și ecranul original.

„Se propune ca imobilul să funcționeze sub mai multe scenarii în afara celui de cinematograf, sala de spectacol fiind una cu funcțiuni multiple. Capacitatea propusă este de 382 locuri (…) se propune dotarea cu echipamente de funcționare pentru videoproiecție normală, în varianta digitală, cât și în varianta 3D, sonorizare, preluare și mixare, iluminat tehnologic, iluminare dinamică, sistem ticketing”, se arată în caietul de sarcini de la licitație.

Potrivit documentației, va fi amplasat și un „ecran de dimensiuni considerabile, împreună cu un sistem audio agrementat pentru exterior”. Șantierul ar trebui să țină 12 luni.

Primăria Timișoara și-a asumat în dosarul de candidatură pentru TM2021, acum TM2023, reabilitarea a două cinematografe din oraș, Victoria și Dacia. Finanțarea pentru cel din urmă este împărțită. Jumătate din bani ar trebui să vină de la Guvernul României, care s-a angajat că dă, prin OUG 42/2019, suma de 6,3 milioane de lei pentru reabilitarea cinematografului din Dacia.

Articole pe aceeași temă:

„Bătaie” pe Cinema Dacia. Cinci oferte pentru reabilitarea de aproape 3 milioane de euro

Trimite articolul

X
Taguri:
cinema dacia ,
primaria timisoara
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Maria says:
    March 5, 2021 at 2:16 pm

    Ce bine ca a semnat Fritz contractul, chiar era necesar un cinematograf in Dacia langa Iulius Mall. Deja eram foarte preocupata de faptul ca nu mai aveai unde sa vezi un film sau un spectacol in orasul asta. A iesit si ieftin, cu 2,5 mil euro nu se putea construi unul nou, o gradinita sau o scoala. In plus, noua ne place sunetul rotilor de masina in gropi, deci, nici asta nu putea fi o prioritate.

    Reply
    • Ioan says:
      March 5, 2021 at 3:24 pm

      Nu esti din Timisoara, asa-i ?

      Reply
      • Costel says:
        March 5, 2021 at 3:59 pm

        Habar n-are, dar comenteaza. Ia de-aici, Marie: “https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/cinema-dacia-in-licitatie-pentru-executie-ce-se-face-cu-aproape-3-milioane-de-euro-1096588/”. Asta sa, ca daca nu-l mai lingi pe robu (stii tu unde) iti mai aduci aminte de cand se discuta despre acest lucru.

        Reply
    • Agentul432 says:
      March 5, 2021 at 3:29 pm

      Fiind atat de preocupata nimicuri ai uitat sa intelegi ce ai citit in articol (daca l-ai citit) asadar iti dai cu parerea haotic bolborosind niste ineptii atroce.

      Citeste de cateva ori textul urmator pana il intelegi:

      Primăria Timișoara și-a asumat în dosarul de candidatură pentru TM2021, acum TM2023, reabilitarea a două cinematografe din oraș, Victoria și Dacia.

      Reply
      • Alin says:
        March 6, 2021 at 9:38 am

        A venit și Agentul USR plin de venin si invective! Daca Lache isi asuma 2 piramide era cumva justificat sa le faca Fritz? Explica-mi si mie care este utilitatea a inca 2 cinematografe sau sali de spectacol? Nu aveam unde sa mergem la film, nu sunt suficiente sali de teatru, nu are lumea loc la spectacole? De muzee, clădiri istorice, filarmonica, gradina zoo nu avem nevoie? De ce nu se reabiliteaza astea? Castelul Huniade zace in paragina de zeci de ani si noua ne arde de cinematografe cu 3 filme si 2 spectacole pe an.

        Reply
        • Iulia says:
          May 2, 2021 at 9:53 am

          Inafara functionarii ca si cinematograf, utilitatea cladirii este evidenta, avand in vedere ca in zona sunt 4 scoli si 4 gradinite, institutii care au nevoie de sala de spectatcol cel putin de 5 pe an, iar acest spațiu este prefect, pentru asta. In plus tot din partea școlilor de zona se pot organiza ocolo, cursuri si spectacole de teatru, pentru copii, in loc sa stea pe laptop sau tableta toata ziua. Sunt de acord su faptul ca si restul obiectivelor din lista de mai sus trebuie realizate si vor fi realizate, dar nu merge totul de pe o zi pe alta. In plus reabilitarea cladirilor istorice implica si costuri muuult mai mari.

          Reply
    • Maria says:
      March 5, 2021 at 10:06 pm

      Ioan si Costel daca aveti cumva o forma de retard mintal in cer scuze, dar trebuie sa fii chiar prost sa nu observi ironia din comentariul meu. Evident proiectul este inutil, evident ca se putea face altceva cu banii aia. Conteaza ca MicRobu este initiator si Donimic continuator? Ca nu inteleg pe care din astia 2 incercati sa-l pupati in dos!

      Reply
  2. iorgovan says:
    March 5, 2021 at 2:35 pm

    mai bine construiesc unul nou…cladirea e de toata jena ….

    Reply
  3. Anda says:
    March 5, 2021 at 2:54 pm

    Un obiectiv complet inutil, menit doar sa ajute la sifonarea de bani. Cine naiba va merge la film acolo cand deja am doua mega cinemauri in oras? Cata lume mai si merge la cinema azi si cat de des? Fritz e doar un fel de robu mai sfios, dar care duce mai departe aceleasi mizerii in timp ce se plange ca nu sunt bani. Sa mai donez eu pentru spitale, sau scoli? Bine ca ne plangem ca nu avem bani de concentratoare de aer, de teste etc.

    Reply
    • Costel says:
      March 5, 2021 at 4:00 pm

      Marie, https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/cinema-dacia-in-licitatie-pentru-executie-ce-se-face-cu-aproape-3-milioane-de-euro-1096588/.

      Reply
  4. Circumvalatiunii IV says:
    March 5, 2021 at 3:01 pm

    Cinematograful Dacia a fost inaugurat in noiembrie 1980 iar in anii 90 si-a incetat activitatea ca cinema. Dupa doar 10-12 ani…
    Nu-mi dau seama de ce s-a intamplat acest lucru intr-o zona atat de populata precum cartierul Circumvalatiunii cu cei 4 sateliti?

    Reply
    • pion says:
      March 5, 2021 at 7:44 pm

      perturba linistea ilustrului primar Ciuhandu .Cladsirea este intr-o stare deplorabila. precum toate lucrurile lasate de izbeliste

      Reply
    • Cineva says:
      March 5, 2021 at 11:34 pm

      A murit “Ceasca”.

      Reply
    • nu says:
      March 6, 2021 at 12:59 am

      Vb prostii. Eu am vazut The Matrix in anul 2000 si inca ceva filme prin anii aia. Era clubul de netcafe/jocuri mutat de la colt in holul cinemaului, dar cinemaul inca rula filme. Ordinea filmelor in cinemauri era asa, capitol, timis, studio, dacia. Dura cam juma de an aceasta schimbare de filme.

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Doi suspecți arestați în cazul jafului de bijuterii de la Luvru
    2
    Un șofer băut s-a urcat la volan, a refuzat recoltarea de probe și a fost reținut de către polițiștii din Timiș
    3
    Sfaturi online care pot face rău. Ce trebuie să știe părinții despre alergii și astm
    4
    Filmul săptămânii: „Springsteen: Deliver Me from Nowhere”, o privire în culisele albumului „Nebraska”
    5
    Biopsia lichidă, o metodă modernă de diagnostic și monitorizare a cancerului, utilizată la Spitalul Victor Babeș Timișoara
    6
    Circulație dată peste cap pe trei străzi din Timișoara. Se fac diferite lucrări
    7
    Bărbat de 63 de ani reținut pentru că a spart mai multe geamuri în Giroc și Chișoda
    8
    Proiectul Magistralei Verzi, aprobat în faza de SF. Nu puteau lipsi discuțiile despre locurile de parcare eliminate
    9
    Legendă a cinematografiei iugoslave, Karpo Godina, invitat la Timișoara pentru o retrospectivă și un masterclass
    10
    Expoziție dedicată pictorilor maghiari ai Banatului secolului XIX

    Cele mai noi știri

    Sănătate

    Sfaturi online care pot face rău. Ce trebuie să știe părinții despre alergii și astm

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Eternity”, care ridică întrebarea: prima dragoste sau viața alături de cel iubit până la bătrânețe?

    Ştiri din Timiș

    Atelier caritabil pentru sprijinirea Ioanei Piroska în lupta cu cancerul, la Timișoara

    Eveniment

    Accident cu două persoane rănite în localitatea Bethausen

    Sănătate

    Ecografia aparatului urinar, metoda rapidă și neinvazivă de depistare a afecțiunilor renale

    Ştiri din Timiș

    Weekend magic la Iulius Town: Moș Nicolae, Moș Crăciun, Elsa, Ana, Olaf și multe alte personaje vor fi prezente

    Ştiri din Timiș

    Înot gratuit la Timișoara pentru seniori și timișoreni activi

    Eveniment

    Trei tineri, prinși după ce au comis o tâlhărie într-un supermarket din Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Parada Cățeilor invadează centrul orașului de Moș Nicolae

    Ştiri din Timiș

    Casa Mühle, cumpărată de UPT. Va deveni „hub educațional și cultural”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici