Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Oase umane aruncate lângă un cimitir, la ieșire din Timișoara spre Săcălaz

Oase umane aruncate lângă un cimitir, la ieșire din Timișoara spre Săcălaz

De Raoul Jurchela
la 21 January 2020 15:06 Reactualizat la: 21 January 2020 16:28
10 Comentarii

Oase umane aruncate lângă un cimitir, la ieșire din Timișoara spre Săcălaz

21 January 2020 15:06 Reactualizat la: 21 January 2020 16:28
Descoperire macabră, marți, la o groapă de gunoi clandestină de la ieșire din Timișoara spre Săcălaz. Polițiștii au fost anunțați că între gunoaie se află și mai multe oase umane, provenite aparent de la cimitirul din apropiere.
Scris de Raoul Jurchela - Descoperire macabră, marți, la o groapă de gunoi clandestină de la ieșire din Timișoara spre Săcălaz. Polițiștii au fost anunțați că între gunoaie se află și mai multe oase umane, provenite aparent de la cimitirul din apropiere.

Trimite articolul

X

Din informațiile obținute de TION, se pare că osemintele provin de la două cadavre. Este vorba despre mai multe oase umane, dar și despre unele bucăți de cadavru aflate în stare avansată de putrefacție. Reiese, din primele informații, că cei care au făcut curățenie la cimitirul din apropiere ar fi aruncat lângă calea ferată, la o groapă clandestină de gunoi, coroane, lumânări și cruci, iar printre acestea ar fi scăpat și osemintele.

Polițiștii timișeni au început investigațiile, pentru a vedea ce s-a întâmplat de fapt acolo. Până la stabilirea exactă a provenienței, oamenii legii au deschis, conform procedurii, un dosar penal pentru ucidere din culpă.

Cimitirul de lângă podul ce duce spre Săcălaz se află pe un teren ce aparține Primăriei Timișoara. Parcela a fost concesionată în anul 2006 către trei entități: o asociație care voia să amenajeze un cimitir musulman, Ministerului Apărării, pentru un cimitir militar, și Mitropoliei Banatului pentru un cimitir ortodox.

UPDATE: încadrarea juridică a faptei a fost chimbată.

Anchetatorii anunță că încadrarea juridică va fi schimbată și se vor face cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de profanare de cadavre sau morminte.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
oase gasite timisoara ,
oseminte timisoara
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Jean says:
    January 21, 2020 at 4:46 pm

    Ce idioti, auzi s-au inceput cercetari pentru ucidere din culpa. De aici se vede cat stiu slujbasii statului legile pe care trebuie sa le apere si aplice. Toate autoritatile statului sunt la pamant prin prisma resursei umane, de aia si suntem atat de jos ca tara.

    Reply
    • habeas says:
      January 22, 2020 at 7:44 am

      Idioti sunt cei care au facut legile…asta e incadrarea legala la momentul ala. Apoi au schimbat-o. Dar,ce sa-i faci,romanul este cel mai atoatecunoscator locuitor al planetei…la toate se pricepe…

      Reply
  2. Bogdan says:
    January 21, 2020 at 5:00 pm

    Erau resturi ramase de la masa de pranz…

    Reply
    • Bobi says:
      January 21, 2020 at 6:52 pm

      Daca erau neamurile tale mai ziceai idiotenii???
      Esti la fel de retardat ca si cei care au facut curatenia.Idioti peste tot.

      Reply
  3. cornel says:
    January 21, 2020 at 8:57 pm

    Un mormant se oncesioneaza pe cate 7 ani, adica la fiecare 7 ani trebuie sa-l platesti. Teoretic daca nu l-ai platit, ingroapa pe altul acolo. Este profanare de morminte asta? Desigur ca nu.

    Reply
    • Andreea says:
      January 21, 2020 at 11:31 pm

      Si cum sa fie bucati de cadavru daca teoretic au trecut 7 ani de la decesul celui inmormantat initial? Acolo e crima. Ca ma gandesc ca nu au scos doua cadavre inmormantate recent ca sa puna pe altcineva in loc….gradul ala de retardare sper sa nu-l aiba nimeni….

      Reply
    • Un cetatean says:
      January 22, 2020 at 8:23 am

      Si daca se ingroapa altul, ramasitele vechi se pastreaza inauntru, nu se arunca la gunoi.

      Reply
  4. Mihai says:
    January 21, 2020 at 10:42 pm

    Garda de Mediu cu asa zisa conducere ce a pazit pana acum? Ce masuri se pot lua ca aceste ” gropi de gunoi ” sa nu mai existe, defapt numai ” groapa de gunoi ” nu este, la mijloc sunt afaceri murdare!

    Reply
  5. Nelu Ronateanu says:
    January 22, 2020 at 12:51 am

    Locuiesc in Ronat. Aproape de cimitire. Este imposibil sa fie de la acele 3 cimitire deoarece toate sunt noi (au mai putin de 20 de ani de la infiintare) si au o multime de locuri libere. Cunoscând bine zona (si eu am morti intr-unul din cimitre) inca nu au fost acolo cazuri de deshumari pentru a inmormanta pe altcineva peste..
    Cel mai probabil ca e vorba de cadavre aduse din alta parte.. asta in cel mai bun caz.. e putin probabil sa fie din acele cimitire (Care sunt si acum in proportie de 50% goale)

    Reply
  6. Timisorean says:
    January 22, 2020 at 7:15 am

    Asta e nivelul la care a ajuns acest oras, cu acesti locuitori si cu acest primar!
    Dar hey…. Timisoara capitala culturala!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Punctul de trecere pe pista de biciclete Timișoara-Zrenjanin, deschis și în acest weekend
    2
    Nu s-a potolit după ce a fost prins de două ori. Tânăr din Timișoara, arestat pentru trafic de droguri
    3
    Cum poți fi student pentru două săptămâni la Timișoara. Înscrierile la West Summer University 2026 sunt încă deschise pentru elevi
    4
    Timișoara devine capitala jazzului: Samara Joy, Asaf Avidan și Free Nationals, pe scena JAZZx 2026
    5
    Primăria Timișoara, dispusă să achite și cu 150.000 de euro mai mult pentru a deține în întregime fosta Maternitate Odobescu
    6
    Doi sportivi din Timiș au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Mondial de Kempo din Turcia
    7
    Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident de muncă lângă Gătaia. Ancheta este în desfășurare
    8
    Biserica și specialiștii colaborează la Timișoara. Curs pentru consilierea persoanelor cu adicții
    9
    Fasceita plantară. Cum apare și cum gestionăm afecțiunea
    10
    Minivacanță la Iulius Town: dinozauri, plante carnivore, show-uri interactive și teatru pentru cei mici

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 25 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Copil de 10 ani, lovit de o mașină în Dumbrăvița

    Mapamond

    Datoria publică a României ar putea ajunge la 90% din PIB în următorul deceniu, avertizează Comisia Europeană

    Eveniment

    Trei răniți după o coliziune violentă la intrarea în Timișoara

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Circulație fără restricții pe DN 68A. Lucrările dintre Coșava și Coșevița au fost finalizate

    Eveniment

    Arest preventiv pentru „Piedone de Timiș”. Alin Borcan, acuzat inclusiv că deținea ilegal muniție letală

    Capitală Culturală

    Timișoara devine capitala jazzului: Samara Joy, Asaf Avidan și Free Nationals, pe scena JAZZx 2026

    Ştiri din Timiș

    Consiliul Județean Timiș finanțează cu peste 500.000 de euro modernizarea unui liceu din Republica Moldova

    Eveniment

    Administrator de firmă din Făget, reținut după percheziții: lemn fără acte și armă deținută ilegal

    Eveniment

    Polițiștii din Timișoara „au pus mâna” pe un bărbat și o femeie cercetați pentru trafic de droguri
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici