tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
      • Nutriție
    • Economic
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • TM2023
    • Capitală Culturală
  • Video
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
Select Page

Tion
Ştiri din Timiș
Ministrul Transporturilor: lotul muzeu al Autostrăzii Lugoj-Deva se deschide în două săptămâni

Ministrul Transporturilor: lotul muzeu al Autostrăzii Lugoj-Deva se deschide în două săptămâni

la 5 October 2019 11:05
16 Comentarii

Ministrul Transporturilor: lotul muzeu al Autostrăzii Lugoj-Deva se deschide în două săptămâni

<p>foto: Asociatia Pro Infrastructura</p>
5 October 2019 11:05
Prezent vineri la Deva pe șantierul căii ferate frontieră-Curtici-Simeria, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat că în două săptămâni lotul muzeu al autostrăzii Lugoj-Deva (lotul 3) va fi deschis circulației.
Scris de Adrian Panduru - Prezent vineri la Deva pe șantierul căii ferate frontieră-Curtici-Simeria, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat că în două săptămâni lotul muzeu al autostrăzii Lugoj-Deva (lotul 3) va fi deschis circulației.

Trimite articolul

X

Lotul 3 al acestei autostrăzi, care se întinde între Holdea și Ilia, a devenit un lot muzeu, după ce s-a dat în circulație lotul 4. Lotul 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva, de 21 de kilometri, de la Ilia la Holdea, era programat să se deschidă încă din 12 august, când trebuia să aibă loc recepția loturilor 3 și 4, un total de 43 de kilometri. Lotul 4 (22 de kilometri între Ilia și Șoimuș) s-a deschis în 14 august, iar la lotul 3 consultantul a găsit lucrări neconforme și a amânat recepția. Între timp a reziliat și contractul cu constructorul lotului 3, urmând ca reprezentanții Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere să finalizeze lucrările neconforme după refectuarea unei expertize. Expertiza este spre finalizare, a declarat ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, la Deva.

După recepția lotului 4, consultantul a recomandat ca la lotul 3 să nu se înceapă această procedură pentru că s-au găsit deficiențe – „probleme cu ravelări în taluz, cu fisuri, marcaje incomplete, lipsă capace canal, disfuncționalități la garduri” – după cum a declarat purtătorul de cuvânt al CNAIR, Alin Șerbănescu, pentru Tion.ro. Mai mult, pe traseu au fost sesizate fisuri în carosabil, pe o bandă de mers.

„Expertiza este spre finalizare. Cum s-a finalizat, deschidem lotul. Deci, e o problemă de, aş spune, două săptămâni pentru a deschide lotul 3 (…) Fisura s-a extins. Deci, aş spune că am avut dreptate prin deciziile pe care le-am luat la nivelul companiei şi la nivelul ministerului. Vom da drumul traficului pentru că odată finalizată expertiza, vom avea volumul lucrărilor care trebuie făcute pe acest lot”, a declarat vineri, 4 octombrie, la Deva, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.

Se lucrează încă din noiembrie 2013 pe șantierele de pe loturile 3 și 4 ale Autostrăzii Lugoj-Deva. Lucrările ar fi trebuit terminate în 2016.

Pe lotul 3 a lucrat (pentru că a fost reziliat la finalul lunii august contractul, de CNAIR) asocierea C Teloxim Con SRL – COMSA SA – Aldesa Construcciones SA – Arcadis Eurometudes SA, lucrările fiind contractate la o valoare de 579,92 milioane de lei fără TVA, din care 492,93 milioane lei Fonduri de Coeziune, iar diferența a venit din fonduri de la guvern.

La lotul 4 a lucrat asocierea Tehnostrade – Spedition UMB, valoarea contractului fiind de 419,39 milioane lei, fără TVA. Contractul a fost finanțat cu 356,48 milioane lei din Fonduri de Coeziune, diferența fiind asigurată din fonduri de la guvern.

Pe A1 mai există o problemă: cei 10 km dintre Holdea și Margina, unde trebuie amenajate tunelurile pentru urși. Lucrările pe acest tronson de autostradă au fost scoase la licitație abia în această vară. Din cauza acestei porțiuni de autostradă lipsă, șoferii trebuie să coboare de pe A1 la Margina și de acolo să circule spre Deva pe vechiul drum național.

Articole pe aceeași temă:

Petiție online pentru deschiderea lotului 3 al autostrăzii A1 Lugoj-Deva

S-a amânat recepția pe lotul 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva. S-ar putea deschide doar lotul patru, cu o condiție…

Trimite articolul

X
Taguri:
autostrada ,
Autostrada A1 ,
autostrada Lugoj Deva ,
lot 3 ,
lot 3 autostrada ,
ministru ,
ministrul transporturilor
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Irod says:
    October 5, 2019 at 11:27 am

    psd..izvor nesecat de imbecili (dar emotionanti precum proasta suprema)..sustinuti de unicelulare nevertebrate…uleiul, zaharul si plasa rulz ! nu conteaza ca fura, au facut ceva :))

    Reply
  2. Eugen says:
    October 5, 2019 at 2:58 pm

    Sa vina Dancila sa inaugureze…….:)

    Reply
  3. Bobo says:
    October 5, 2019 at 3:39 pm

    Lilieci care nu ia vazut nimeni au fost mutati la Romanesti,ursi idem necunoscuti in zona mai vor si ecoviaducte Dar oare CUC-ul asta cand va fii mutat din guvern la obarsia lui Din nimic am ajuns ministru din secretara de scoala am ajuns ministru de interne dar eu sant sefa din papusa lui Dragnea am ajuns prim ministru.Vai si a mar de Romania asta

    Reply
  4. John says:
    October 5, 2019 at 4:16 pm

    Deci daca se termina expertiza se poate circula! Pai atunci de ce plm nu i-a dat drumu acu doua luni, ca doara nu au reparat absolut nimic.

    Reply
  5. rãmas puţin şi de departe says:
    October 5, 2019 at 10:43 pm

    atâtea trotinete vin sã ajungã leţ la Debreţin, autostrãzilor la gata vor circula doar leţ cu roata.

    Reply
  6. !!! says:
    October 5, 2019 at 11:14 pm

    Mulțumim din ini
    Psd te iubim !
    Veorica he he președinte !

    Reply
  7. !!! says:
    October 5, 2019 at 11:16 pm

    Mulțumim din inima partidului!
    Psd te iubim!
    Veorica he he președinte!

    Reply
  8. dada says:
    October 5, 2019 at 11:50 pm

    Stiu ca logica e complicata si greu de inteles pentru multi postaci ai ciumei galbene.
    KM de autostrada facuti in Guvernarile liberale.. vreo 40. Km facuti de restul vreo 850. Cati ani au fost liberali la guvernare? Vreo 15 dupa revolutie. In ultimii ani s-au dublat salariile, s-a dublat PIB-ul, sant jumatate de milion de angajati noi in economie. Dar.. nu va faceti griji, se rezolva. In 1-2 ani de “dreapta” se duce dracu tot din nou, nu ne facem griji. Si apoi iar veti veni lichelelor sa votati cu 2 maini ciuma rosie sa va dea un 20-30% la salar spartilor.

    Reply
  9. Cetateanul says:
    October 6, 2019 at 8:57 am

    Am si eu o intrebare: De ce nodul de la Holdea este unul improvizat? Nu puteau sa faca unul in forma definitiva? Cu benzi de urcare si coborare pe ambele sensuri, ca sa fie utilizat si dupa construirea vestitelor tunelor? Sau e mai bine sa intrerupem traficul atunci pentru lucrari?

    Reply
  10. altuss says:
    October 6, 2019 at 11:26 am

    “Dacă era Barna preşedinte…” 🙂

    Reply
  11. Transgendersucker says:
    October 6, 2019 at 12:50 pm

    Postac prost de dreapta,…sa vezi din toamna ce face PNL + USR. Te vei rade singul in oglinda. Va merge K.W Johnnson la lopata cu Barna, ca sa termine cativa km. Nu mai pot de nerabdare sa vad ce va face generatia #ŞÎeu. Ca vorbe, greve, proteste am vazut. Sa vedem ce faptuitori sunteti si nu comentatori. Sa pice Veorica, ca vine criza…..iar jumate nu mai pot plati ratele si vor guita ca le ia banca casa sau apartamentul sau bolidul. În mod socialisto-usrist abia astept. Auzi nea Caisa, ala cu !!!! Sa vezi ce mu13 luati de la ciuma galbena si ciuma curcubeu.

    Reply
  12. Baze says:
    October 6, 2019 at 7:27 pm

    Asta e sigur ca trece motiunea, de asta ii arde de promisiuni.

    Reply
  13. anonimus says:
    October 7, 2019 at 12:31 pm

    si dupa 3 saptamani se va inchide pt reparatii … dar e o sansa , Ciolanis zice ca daca pica psd-ul se va umple tara de autostrazi :))))

    Reply
  14. Cele mai citite știri

    1
    Nepalezi veniți să muncească în România, prinși în timp ce încercau să treacă ilegal granița spre vestul Europei
    2
    FOTO. Un om de afaceri care a ridicat o biserică la Fibiș a donat-o Mitropoliei Banatului
    3
    Tronsonul 2 al DJ 691, asfaltat pe două benzi. În câteva zile ar trebui să fie gata legătura cu Centura Timișoarei
    4
    Lepa Brena, 1984-2023, pod peste timp la Timișoara. Va cânta la Iulius Town
    5
    VIDEO. Festival al vieții de noapte la Timișoara. Lights On începe vineri seara în Piața Victoriei
    6
    Șofer fără permis prins la volanul unui tractor neînmatriculat, în Timiș
    7
    A fost inaugurată prima Big Bench din România, la hotarul dintre județele Timiș și Arad
    8
    Trafic închis în zona Parcului Rozelor, timp de aproape o săptămână, de Ruga Timișoarei
    9
    „Aida”, „Văduva Veselă” și „La Traviata”, în Parcul Rozelor, la ediția din acest an a Festivalului de Operă și Operetă
    10
    UPDATE. Tânără căutată de poliție după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors, la Timișoara

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Aparate auditive Sonova: inovație și claritate

    Ştiri din Timiș

    Mașinile istorice nu mai sunt exceptate de la plata rovinietei

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Voluntarii salvează Macaraua cu Abur de la Muzeul Căilor Ferate din Jimbolia

    Economic

    Hidroelectrica a suspendat aplicația mobilă, la doar o zi de la lansarea oficială

    Sănătate

    Peste 800 de noi cazuri de COVID-19 în Timiș. Rămâne activ focarul de la Școala Gimnazială nr. 13

    Ştiri din Timiș

    Noi lucrări la sensurile giratorii din comuna Giroc

    Mapamond

    Pierre Agostini, Ferenc Krausz şi Anne L'Huillier, câștigătorii premiului Nobel pentru fizică

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Culoar pentru mijloacele de transport în comun pe Take Ionescu. Vor fi desființate 50 de locuri de parcare

    Capitală Culturală

    Timișoara unită de Veszprem printr-un program complex de show-uri stradale la Flight Hidden Treasures

    Ştiri din Timiș

    Cinema Timiș se redeschide cu un program special în 13-15 octombrie
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici