Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Facturi record la intretinere, chiar si de 1.000 de lei, in plina vara, la Timisoara

Facturi record la intretinere, chiar si de 1.000 de lei, in plina vara, la Timisoara

la 4 July 2011 16:30 Reactualizat la: 4 July 2011 17:00
4 July 2011 16:30 Reactualizat la: 4 July 2011 17:00
Cu toate că suntem în plină vară, timişorenii racordaţi la sistemul centralizat de termoficare plătesc facturi de 600, 900 sau chiar 1.000 de lei la întreţinere. Asta în timp ce familiile care şi-au instalat centrale termice nu plătesc mai mult de 200-300 de lei. Sute de persoane au luat cu asalt sediul Colterm şi cer să se debranşeze la Timișoara.
Scris de B.A.M. - Cu toate că suntem în plină vară, timişorenii racordaţi la sistemul centralizat de termoficare plătesc facturi de 600, 900 sau chiar 1.000 de lei la întreţinere. Asta în timp ce familiile care şi-au instalat centrale termice nu plătesc mai mult de 200-300 de lei. Sute de persoane au luat cu asalt sediul Colterm şi cer să se debranşeze la Timișoara.

Trimite articolul

X

Sfârşitul lunii iunie a adus suprize neplăcute la întreţinere pentru zeci de mii de familii din Timişoara. Cei care plătesc eşalonat s-au trezit că au de achitat acum sute de lei pentru căldura pe care au primit-o în lunile ianuarie şi mai. La aceasta se adaugă şi câţiva zeci de lei reprezentând refacturarea căldurii consumate în perioada 1 septembrie 2009 – 31 august 2010. Asta, după ce Consiliul Local Timișoara a aprobat majorarea prețului de facturare al energiei termice, iar hotărârea prin care se decidea acest lucru a fost atacată în instanţă, fără succes, de Prefectura Timiş. Societatea de termoficare din Timişoara, Colterm, va emite zece facturi egale pentru acea perioadă.

Rezultatul celor de mai sus se vede la afişierul fiecărui bloc din Timişoara care mai este conectat la sistemul centralizat de încălzire: facturi la întreţinere care ajung şi la 900-1.000 de lei.

„Nu am să plătesc această factură. Nu am de unde. Dacă plătesc întreţinerea, nu mai am bani de mâncare”, ne-a spus I.O, un timişorean care s-a trezit cu o factură la întreţinere de aproape 900 de lei.

„Ne-a venit o factură de aproape 700 de lei. Am plătit-o, dar nu ştim ce vom face luna asta, pentru că nu mai avem bani de nimic. De concediu nici nu se pune problema”, ne-a spus L.B.

Iar facturile la întreţinere ar putea să crească şi mai mult iarna următoare, după ce Guvernul a anunţat că va retrage subvenţia acordată societăţilor de termoficare. Vestea „bună” pentru timişoreni este că, din cauză că plătesc printre cele mai mari preţuri din ţară la gigacalorie, 253 de lei, viitoarea majorare ar fi de 10-15 procente.

Primăria Timişoara analizează în această perioadă posibilitatea acoperirii subvenţiei acordate în prezent de Guvern, ceea ce ar însemna însă un efort financiar suplimentar enorm pentru municipalitate, aproximativ 19 milioane de lei pe an.

Se înmulţesc cererile de debranşare la Colterm

În timp ce autorităţile locale se gândesc ce decizia să ia, sute de timişoreni depun cereri pentru debranşarea de la sistemul centralizat de termoficare. Potrivit reprezentanţilor Colterm, în perioada 1 mai – 15 iunie, au fost depuse peste 500 de cereri de debranşare. Cererile mai pot fi depuse până la sfârşitul lunii septembrie.

Preşedintele Federaţiei Asociaţiilor de Locatari din Timişoara (FALT), Petru Olariu, se aşteaptă ca numărul timişorenilor dornici să se debranşeze de la sistemul centralizat de termoficare să crească.

„Colterm are o evidenţă a celor debranşaţi, însă cea mai bună evidenţă o au cei de la E.On Gaz, deoarece nu toată lumea se debranşează legal. Însă aproape toţi care se debranşează depun cereri la E.On pentru montarea unei centrale. Ne aşteptăm la debranşări pentru că cei care ne conduc nu ştiu să explice ce se va întâmpla cu Colterm”, a afirmat Olariu.

Olariu a avertizat că aceste facturi de 900 de lei nu sunt cele mai mari din Timişoara. „În urmă cu doi ani, o profesoară a avut de plătit, în noiembrie, 2.700 de lei. În ianuarie, un pensionar s-a trezit cu o factură de 1.100 de lei. Cei care nu pot plăti factura ori se debranşează, ori îşi vând apartamentul”, a mai spus Olariu.

În timp ce aproximativ 90.000 de familii din Timişoara racordate la sistemul centralizat de termoficare se iau cu mâinile de cap când văd factura la întreţinere, cei care deja au instalat o centrală termică se bucură că vara nu plătesc mai mult de 200-300 de lei, incluzând aici şi factura de gaz.

Facturi si mai mari la caldura pentru familiile din Timisoara

Trimite articolul

X
Taguri:
caldura ,
colterm ,
debranşări ,
facturi ,
intretinere ,
news ,
stiri ,
timisoara ,
tion ,
vara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Ultima săptămână a expoziției „Fragilitatea Eternului” la Muzeul de Artă Timișoara
    2
    Spaniola Leticia Moreno și o seară de povești eroice, la Filarmonica Banatul
    3
    Peste 5,7 milioane de lei prin PNRR pentru digitalizarea Spitalului CFR Timișoara
    4
    Horoscop săptămâna 22 - 28 iunie
    5
    Vaporașele, oprite temporar pe Bega pentru competiții sportive
    6
    La vânătoare de fake-uri. Autoritățile ies în teren în toată țara
    7
    Premiul I la Olimpiada Națională de Biologie pentru un elev de la Colegiul Bănățean Timișoara
    8
    FOTO. E gata fațada internatului de la „Coandă”. Lucrările continuă la interior și la celelalte clădiri
    9
    Primăria Timișoara poate reface Pasarela Îndrăgostiților. Contestația i-a fost admisă la nivel național
    10
    Germania: rata natalității, la cel mai scăzut nivel de după Al Doilea Război Mondial

    Cele mai noi știri

    Horoscop

    Horoscop săptămâna 22 - 28 iunie

    Ştiri din Timiș

    Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul

    Eveniment

    VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal

    Eveniment

    UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore

    România

    PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea

    Ştiri din Timiș

    Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu

    Ştiri din Timiș

    Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”

    România

    UPDATE. Congres cu tensiuni la PNL. Bolojan și Ciucu denunță presiuni și atacă PSD
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici