Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Colterm are iar probleme cu facturile la gaz. Garantează cu fostul sediu din centrul orașului

Colterm are iar probleme cu facturile la gaz. Garantează cu fostul sediu din centrul orașului

De Roxana Deaconescu
la 1 July 2020 10:26
6 Comentarii

Colterm are iar probleme cu facturile la gaz. Garantează cu fostul sediu din centrul orașului

foto: arhivă
1 July 2020 10:26
Societatea de termoficare a Timișoarei se zbate din nou să supraviețuiască. Are probleme, ca în fiecare vară, cu facturile către E.ON Energie. Pentru ca timișorenii să nu rămână fără apă caldă, fostul sediu din centrul orașului și terenul vor fi ipotecate până la achitarea unor creanțe de peste 5,4 milioane de euro.
Scris de Roxana Deaconescu - Societatea de termoficare a Timișoarei se zbate din nou să supraviețuiască. Are probleme, ca în fiecare vară, cu facturile către E.ON Energie. Pentru ca timișorenii să nu rămână fără apă caldă, fostul sediu din centrul orașului și terenul vor fi ipotecate până la achitarea unor creanțe de peste 5,4 milioane de euro.

Trimite articolul

X

Colterm a mai pierdut un proces cu furnizorul de gaz. Trebuie să plătească penalități de aproape 6,7 milioane de lei, pentru facturi neachitate în perioada 2016-2017. Sentința a fost dată de Curtea de Apel Târgu Mureș și poate fi atacată. E.ON a mai deschis un proces contra primăriei și Colterm, pentru alte penalități, de 6,8 milioane de lei, privind facturile din perioada 2019-2020.

Tactica societății de termoficare este să garanteze plata acestor creanțe cu proprietățile pe care încă le mai are. Vorbim despre clădirea și terenul de pe str. Piatra Craiului 3.

„Se aprobă garantarea plății către EON Energie România cu clădirea și terenul proprietate Colterm SA, situate în Timișoara, strada Piatra Craiului 3, respectiv ipotecarea acestei clădiri în favoarea EON Energie România, până la data plății integrale a facturilor de gaze naturale aferente creanței în sumă de 26,2 milioane de lei”, se arată într-o hotărâre luată în luna iunie de Adunarea Generală a Acționarilor Colterm.

Societatea de termoficare a folosit drept gaj proprietățile pe care le deține și anul trecut, dar și în urmă cu doi ani. În 2018, de exemplu, E.ON a câștigat două procese, pentru creanțe de aproape 14 milioane de lei. În vara aceluiași an, furnizorul de gaz a decis să oprească robinetul și să-i lase pe timișoreni fără apă caldă pentru neplata unor facturi. Tot atunci, Colterm era executată silit, astfel că sediul de pe str. Piatra Craiului a fost scos la licitație, la un preț de pornire de aproape 4 milioane de lei. N-a fost să fie.

Nu există altă variantă

Conducerea Primăriei Timișoara spune că „situația este așa cum este” și că nu există o altă variantă.

„Nu era de unde să se plătească mai mult decât s-a plătit. Cei de la E.ON ar fi trebuit să înțeleagă situația. Au și înțeles multă vreme, pentru că, până la urmă, ori facem un joc din care câștigă ambele părți (…), ori facem un joc din care pierd ambele. Nu există a treia cale. Dacă Colterm intră în insolvență sau în faliment, E.ON cum își recuperează banii? Vinde cazanele sau coșurile, ce valorifică? Că rămâne în pagubă”, a declarat primarul.

Executivul PMT a anunțat recent că instituția are mari probleme cu funcționarea în contextul pandemiei și că cel mai grav este la Colterm, pentru care s-au cerut 100 de milioane de lei de la guvern, din fondul de rezervă.

În ultimii ani, PMT a virat bani frumoși în conturile Colterm: a crescut subvenția la gigacalorie, deci implicit și suma alocată anual din bugetul local, a luat credit de 100 de milioane de lei din Trezorerie, a plătit în avans facturile societății la gaz, a garantat certificatele verzi antipoluare și a acoperit pierderile induse, cu 16 milioane de euro numai în ultima jumătate de an.

Articole pe aceeași temă:

Primăria Timișoara cere ajutorul guvernului. Vrea bani de funcționare, la Colterm e cel mai grav

Colterm, executata silit. Se scot la licitatie sediul din centru si terenurile aferente, de la aproape 700.000 de euro

Trimite articolul

X
Taguri:
colterm ,
datorii colterm
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ghita says:
    July 1, 2020 at 11:06 am

    Astia acusi vor garanta cu cetatenii orsului. Curat murdar.

    Reply
  2. Ropceanu Mihai says:
    July 1, 2020 at 11:14 am

    Coltermul asta ne taxeaza cu mare precizie si nu-si achita datoriile catre altzi parteneri …. Nu vi se pare ca ceva e Putred …

    Reply
    • Robica says:
      July 2, 2020 at 1:55 pm

      TOT

      Reply
  3. Gheorghe says:
    July 1, 2020 at 1:07 pm

    Timisoara are un buget anual de peste €320 000 000 (1.4 miliarede lei)
    Managementul defectuos la nivelul PMT si al societatilor subordonate Colterm si STPT vor duce Timisoara in faliment

    Reply
  4. fotbal1 says:
    July 1, 2020 at 1:07 pm

    Sa dea in judecata EON tot si sa ia tot ce a, pamant, cladiri doar asa o sa scapam de ei.
    Primaria mai umpic si scoate vinovat pe EON in loc pe cel rau platnic Colterm. Cu toate ca EON le furnizeaza gaz, iar Colterm beneficiaza de el. Dar na nu sunt bani ca salarile sunt mici la Colterm…

    Reply
  5. Dan A. says:
    July 1, 2020 at 5:45 pm

    Nu de mult Nicolae Robu a amenintat ca va schimba sefii institutiilor de stat din Timis care-i pun bete in roate vis-a-vis de planurile marete de “dezvoltare in forta”. Colterm mananca sute de milioane de lei din bugetul local, banii se risipesc an de an si situatia nu pare sa se imbunatateasca. Multe lucruri bune s-ar putea face cu acesti bani in beneficiul timisorenilor. Si totusi…n-am auzit de nici o schimbare la nivelul conducerii Colterm.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Fostul Liceu Agricol va fi transformat într-un campus modern pentru sute de elevi
    2
    Jucării, pisici, himere: copilăria unui geniu în comunism
    3
    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele
    4
    Două zile de tradiție și petrecere la Cerneteaz. „Ruga Satului” adună comunitatea în parc
    5
    Restricții și trasee deviate pentru transportul public din Timișoara, în timpul Timotion
    6
    Un pasager de pe vasul de croazieră, infectat cu o tulpină de Hantavirus transmisibilă de la om la om
    7
    A fost descoperit ghinionistul care a provocat incendiul și a distrus patru mașini pe Bogdăneștilor
    8
    Două orchestre și două coruri pe aceeași scenă, pentru Recviemul german de Brahms, în Timișoara Muzicală
    9
    Filmul săptămânii: „Orwell: 2+2=5”, portretul unui autor care încă „deranjează” prezentul
    10
    După câteva pahare de băutură, a pierdut controlul volanului pe Calea Torontalului din Timișoara și a ajuns în arest

    Cele mai noi știri

    România

    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele

    Ştiri din Timiș

    Timișul intră sub Cod Portocaliu de caniculă

    Turism

    FOTO. Cascada Șușara, comoara ascunsă a Banatului

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 14: Brazilia și Elveția își câștigă grupele. Africa de Sud, surpriza din grupa A

    Sănătate

    Cum au schimbat digitalizarea și sistemele AI activitatea Spitalului Județean Timișoara. Pacienții petrec mai puțin timp la Terapie Intensivă

    Mapamond

    Primul caz de Ebola confirmat în Europa

    Ştiri din Timiș

    Noul DOLPHIN G DM-i se lansează la BYD Autoglobus. 25-27 iunie: 3 zile de test drive-uri, oferte speciale și surprize

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 25 iunie

    Mapamond

    Cutremure catastrofale în Venezuela. Mii de oameni morți și clădiri prăbușite

    Eveniment

    FOTO. Fabrica de peleți din Darova, cuprinsă de flăcări. Zeci de pompieri au intervenit
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici