Proba s-a desfășurat luni, 29 iunie, începând cu ora 9:00. Accesul candidaților în centrele de examen a fost permis între orele 7:30 și 8:30, doar pe baza unui act de identitate valid. În săli, elevii au fost așezați în ordine alfabetică, în bănci individuale. Timpul de lucru este de trei ore, calculate din momentul distribuirii subiectelor.
Baremele de corectare urmează să fie publicate la ora 15:00. Subiectele de la Limba și literatura română au fost structurate pe trei cerințe. Conform Euronews, la Subiectul I, elevii au primit un text la prima vedere din „Sufletul nu cunoaște distanțele. Pagini de corespondență cu familia Pillat”, de Pia Pillat, cu cerințe de înțelegere a textului. La Subiectul al II-lea, candidații au avut de redactat un text de minimum 50 de cuvinte în care au prezentat perspectiva narativă dintr-un fragment semnat de Liviu Rebreanu.
La Subiectul al III-lea, profilul real, a fost cerut un eseu de minimum 400 de cuvinte pe un text poetic studiat din opera lui George Bacovia.
Obiecte interzise
În timpul probelor, este interzis accesul în sala de examen cu ghiozdane, rucsacuri, telefoane mobile, tablete, ceasuri inteligente sau orice mijloc electronic de comunicare sau stocare a informațiilor. De asemenea, nu sunt permise manuale, dicționare, notițe sau orice materiale ajutătoare, iar candidații nu au voie să comunice între ei sau cu exteriorul.
Elevii surprinși încălcând aceste reguli sunt eliminați din examen, indiferent dacă materialele au fost folosite sau nu. Eliminarea atrage pierderea dreptului de a participa la următoarele două sesiuni de Bacalaureat.
Pentru rezolvarea subiectelor, candidații folosesc doar cerneală sau pastă albastră, iar la disciplinele care implică desen este permis doar creionul negru și instrumente de geometrie.
Măsuri pentru caniculă, însă fără rezultate
La nivel național, aproximativ 131.000 de elevi susțin probele scrise ale Bacalaureatului 2026.
Ministerul Educației a transmis inspectoratelor școlare măsuri suplimentare pentru desfășurarea examenului în condiții de siguranță, în contextul temperaturilor ridicate și al disconfortului termic prognozat de ANM. Măsurile vizează protejarea candidaților, a profesorilor evaluatori și a membrilor comisiilor.
Însă, mai mulți elevi din țară, inclusiv din Timiș, au fost nevoiți să susțină prima probă în săli de examen fără aer condiționat. Alte situații au fost semnalate și în Capitală, unde, conform Edupedu.ro, la Liceul Teoretic Benjamin Franklin aerul condiționat funcționa „porționat”, cu câte 15 minute pauză. Totodată, în Sibiu din cele opt centre de examen doar două erau dotate cu aer condiționat.
După proba de Limba și literatura română, examenul de Bacalaureat continuă mâine, 30 iunie, cu proba obligatorie a profilului, urmată de proba la alegere a specializării joi, 2 iulie, și se încheie în 3 iulie cu proba la Limba maternă. Rezultatele inițiale vor fi afișate pe 7 iulie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!