tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Sănătate
Șefa DSP Timiș a renunțat la funcție. Pleacă în SUA, la Institutul de Cercetare Cardiovasculară New York

Șefa DSP Timiș a renunțat la funcție. Pleacă în SUA, la Institutul de Cercetare Cardiovasculară New York

De Adrian Panduru
la 2 September 2020 17:20 Reactualizat la: 2 September 2020 17:37
19 Comentarii

Șefa DSP Timiș a renunțat la funcție. Pleacă în SUA, la Institutul de Cercetare Cardiovasculară New York

2 September 2020 17:20 Reactualizat la: 2 September 2020 17:37
Mihaela Valcovici, directorul Direcției de Sănătate Publică (DSP) Timiș renunță la funcție pentru a merge în SUA, unde va lucra într-un colectiv de cercetare al Cardiovascular Research Institute din New York. Valcovici ocupă funcția de șef al DSP Timiș de la începutul lunii aprilie.
Scris de Adrian Panduru - Mihaela Valcovici, directorul Direcției de Sănătate Publică (DSP) Timiș renunță la funcție pentru a merge în SUA, unde va lucra într-un colectiv de cercetare al Cardiovascular Research Institute din New York. Valcovici ocupă funcția de șef al DSP Timiș de la începutul lunii aprilie.

Trimite articolul

X

Mihaela Valcovici a fost numită în 6 aprilie 2020 în această funcție, printr-un ordin al ministrului Sănătății. În aprilie venea în locul Monicăi Rădulescu, care a stat o lună în funcție, fiind schimbată. Acum, Mihaela Valcovici a decis să plece în SUA, pentru a face parte din colectivul de cercetare al Cardiovascular Research Institute din New York.

În locul lui Valcovici, ca și director executiv, vine doctorul Flavius Cioca. Acesta a fost numit în funcția de director executiv al Direcției de Sănătate Publică a Județului Timiș, după ce, din data de 13 aprilie 2020, a deținut funcția de director executiv adjunct sănătate publică la DSP Timiș.

„Dezvoltarea proiectelor de cercetare cardiovasculară se află printre cele mai importante domenii ale cercetării medicale internaționale iar aplicația doamnei doctor Mihaela Valcovici a obținut o confirmare de succes prin cooptarea domniei sale în cadrul colectivului de cercetare al Cardiovascular Research Institute din New York, Broadway, Considerăm pe deplin justificată decizia de încetare a mandatului de management pe care doamna doctor Mihaela Valcovici îl exercită la conducerea DSPJ Timiș, pentru perioada următoarelor luni, timp în care va face parte din echipa internațională de cercetare din New York. Ca urmare a solicitării doamnei doctor Mihaela Valcovici de încetare a activității de director executiv, prin ordinul Ministerului Sănătății, domniei sale îi încetează mandatul de director executiv al Direcției de Sănătate Publică a Județului Timiș. Domnul doctor Flavius Cioca a fost numit în funcția de director executiv al Direcției de Sănătate Publică a Județului Timiș„, transmit reprezentanții DSP Timiș.

Trimite articolul

X
Taguri:
dsp timis ,
sefa dsp timis
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dobre Ion says:
    September 2, 2020 at 6:53 pm

    A plecat o nulitate si a venit alta!

    Reply
    • Titi says:
      September 2, 2020 at 8:39 pm

      milf…

      Reply
    • vaidenoi says:
      September 3, 2020 at 7:50 am

      da…noroc ca ai evaluat-o tu mai bine decat americanii.la irmatorul articol o sa te vaiti ca ne-au plecat medicii competenti in strainatate…ce natie!!!

      Reply
  2. Alexx says:
    September 3, 2020 at 8:46 am

    Sa ii zica cineva la tuta aia ca in SUA tre sa muncesti, nu sa freci menta ca aici…

    Reply
  3. covid20 says:
    September 3, 2020 at 8:48 am

    deci anul acesta d-l Cioca e al IV-lea sef la DSP Timis. si e abia septembrie.
    in viteza asta cred ca ar trebui sa avem deja pregatiti unmatorii 5.

    Reply
  4. Laura says:
    September 3, 2020 at 9:04 am

    Flavius Cioca, exact ceea ce lipsea DSP-ului. In sistemul privat a fost o nulitate, revine la stat sa nu mai incurce pe nimeni:)))).

    Reply
    • Schwarz gunther says:
      September 3, 2020 at 7:42 pm

      Mi-a fost coleg de făcută, nu îl certa asa rău. 🤪

      Reply
  5. Tungus says:
    September 3, 2020 at 10:50 am

    Facem pariu ca in maxim un an este inapoi in Romania caci in State trebuie sa puna osul la treaba si nu e prea obisnuita cu asa ceva

    Reply
    • ion says:
      September 3, 2020 at 2:53 pm

      Daca era o nulitate nu o luau aia stai linistit.
      Prea mici sansele sa ii poata vraji pe aia, acolo nu e ca la noi.

      Reply
    • Ralu says:
      September 3, 2020 at 8:09 pm

      Cata prostie si rautate! Va roade rau invidia!
      Bafta d-nei!

      Reply
  6. ocnasu says:
    September 3, 2020 at 11:03 am

    o stoarfa

    Reply
  7. Vald says:
    September 3, 2020 at 11:37 am

    DSP este unul din cuiburile de ratati profesional dar care sunt numini directorasi doar pe criterii politice. La inceputul pandemiei a fost o analfabeta functionala, madam Malac care nu era in stare nici macar sa-si citeasca propriul comunicat, apoi doar o luna a fost o alta nulitate Raduleasca iar acum dupa 5 luni ‘cercetatoarea’ Valcovici pleaca in SUA sa faca figuratie. In mod sigur de Craciun va taia porcul la Vascautii din deal, pentru ca acolo conteaza inteligenta nu carnetul de partid!

    Reply
  8. sadasdsad says:
    September 3, 2020 at 12:06 pm

    nu-i mai placea mita? s-o fi saturat sa mance si sa bea gratis prin oras :))

    Reply
  9. Nicu says:
    September 3, 2020 at 4:54 pm

    Acolo a trimis-o tot statul roman, pe banii nostri bineinteles, pe post de bagatoare de seama.

    Reply
  10. Doctor de inimi says:
    September 3, 2020 at 10:52 pm

    Asa conducere mediocra nu cunosc sa fi avut directia sanitara vreodata de cand lucrez in spital fara sa aiba macar un medic epidemiolog…… Dr. Valcovici -cardiolog, medic rezident de medicina muncii Cioca, medicul Munteanu care nu ne raspunde la tel niciodata, poate nici nu ar avea ce sa ne raspunda la problemele noastre legate de perioada asta de criza sanitara. Rugam pe cei care decid numirea in functie a acestor posturi sa tina cont de competenta nu de incompetenta deoarece suntem in pericol avand in vedere perioadza asta cand in Timis urca foarte mult cazurile de Covid 19. Va rugam sa l aveti in vedere pe dl prof Emilian Popovici, vicepresedinte sl Societatii Romane de Epidemiologie, un eminent epidemiolog timisorean.

    Reply
    • Un parinte says:
      September 24, 2020 at 6:17 am

      Oamenii competenti si bine pregatiti profesional sunt o reala amenintarre pentru cei numiti politic care doar slugaresc partidul la modul ca “tac si fac ceea ce li se spune”, de aceea avem aceasta situatie dezastruoasa in tot ceea ce tine de factori decizionali la nivel de conducere in institutiile publice.
      Chiar nu mai exista persoane oneste si capabile in nici una dintre aceste institutii ale statului ?
      Sincer, ma indoiesc…..

      Reply
  11. Dana says:
    September 4, 2020 at 2:59 pm

    Vrajeli pleaca in America nu e in stare sa gestioneze funcția si ce sa zica sunt incapabila nu sunt prea desteapta pentru aceasta funcție si merg in cercetare.

    Reply
  12. Gheorghe says:
    September 4, 2020 at 9:05 pm

    A plecat asa cum a venit, sa se duca de tot

    Reply
  13. Doctor de inimi says:
    September 5, 2020 at 9:20 am

    A fost data afara, fiind incompetenta, dar din pacate inlocuita cu un alt incompetent. Plecarea in America a fost un pretext. Cresterea numarului de cazuri in Timis a dovedit ca nu au putut gestiona situatia nefiind nici unul din conducere epidemiolog sau virusolog.

    Reply
  14. Cele mai citite știri

    1
    VIDEO. Se lucrează, în sfârșit, și pe primul lot al căii ferate Caransebeș – Timișoara – Arad
    2
    FOTO. Biserica în formă de cruce care veghează orașul de piatră
    3
    „Dacă n-ar fi, nu v-am povesti”, o expoziție dedicată graficii și ilustrației de carte, la Timișoara
    4
    Tulburările menstruale nu trebuie ignorate. Medicii timișoreni îndeamnă femeile să consulte un specialist
    5
    Lucrări de lungă durată. Trafic restricționat sau chiar închis pe încă cinci străzi din Timișoara
    6
    Profesorii români spun că au cea mai mare nevoie de formare în lucrul cu elevii cu CES
    7
    Un bărbat beat și-a turnat benzină pe el și pe mașină, într-o benzinărie din Timișoara
    8
    László Krasznahorkai, laureatul Premiului Nobel pentru Literatură 2025
    9
    FOTO. De la costumul ceangăilor la podoabele junilor. O expoziție inedită poate fi văzută la Muzeul Satului Bănățean
    10
    Fotbalul și filmul fac echipă la Timișoara. Primul festival de acest tip din Europa de Est

    Cele mai noi știri

    Sănătate

    Tulburările menstruale nu trebuie ignorate. Medicii timișoreni îndeamnă femeile să consulte un specialist

    Ştiri din Timiș

    Pavel Bartoș: „Timișoara e un fel de acasă”. Actorul revine în oraș cu filmul „Crăciun cu Ramon”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Gusturi, povești și identitate bănățeană. Expoziție și lansare de carte la Conacul Zăgujeni

    Agenda

    FOTO. Cinci locuri din lume interzise femeilor

    Ştiri din Timiș

    Colinde și spirit festiv la Cenad. Concertul de Crăciun 2025, susținut de studenții UVT

    Mapamond

    VIDEO. Incendiu devastator într-un club din India. 25 de persoane au murit, inclusiv turiști

    Ştiri din Timiș

    Când „bogăția” e doar o iluzie. Psihologul clinician Aurelia Marcoane explică paradoxul sărăcirii în era abundenței afișate

    Ştiri din Timiș

    „Poveste de Crăciun în Charlottenburg” revine cu tradiții, colinde și momente festive

    Turism

    FOTO. Insula înghețată a pinguinilor, unde oamenii sunt doar musafiri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 7 decembrie 2025, în Timișoara?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici