tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
Select Page


Tion
Sănătate
Focar de coronavirus la Spitalul Județean Timișoara: 9 asistente și infirmiere și 10 pacienți cu Covid-19. Clinica de Chirurgie Vasculară, în carantină

Focar de coronavirus la Spitalul Județean Timișoara: 9 asistente și infirmiere și 10 pacienți cu Covid-19. Clinica de Chirurgie Vasculară, în carantină

De Adrian Panduru
la 5 August 2020 00:17 Reactualizat la: 5 August 2020 00:25
20 Comentarii

Focar de coronavirus la Spitalul Județean Timișoara: 9 asistente și infirmiere și 10 pacienți cu Covid-19. Clinica de Chirurgie Vasculară, în carantină

5 August 2020 00:17 Reactualizat la: 5 August 2020 00:25
Un focar de coronavirus a izbucnit la Spitalul Județean Timișoara. Managerul unității sanitare, Raul Pătrașcu, transmite că s-a decis intrarea în carantină a Clinicii de Chirurgie Vasculară, după ce 9 cadre medicale și 10 pacienți din această secție au fost depistați cu Covid-19.
Scris de Adrian Panduru - Un focar de coronavirus a izbucnit la Spitalul Județean Timișoara. Managerul unității sanitare, Raul Pătrașcu, transmite că s-a decis intrarea în carantină a Clinicii de Chirurgie Vasculară, după ce 9 cadre medicale și 10 pacienți din această secție au fost depistați cu Covid-19.

Trimite articolul

X

În timpul unor testări de rutină, conform managerului spitalului, Raul Pătrașcu, s-au descoperit, în după-amiaza zilei de marți, 4 august, 19 cazuri pozitive în cadrul Clinicii de Chirurgie Vasculară. S-a luat decizia, la Comandamentul de Urgență al Spitalului, ca, pentru 14 zile, Clinica de Chirurgie Vasculară să intre în carantină.

„Este vorba de 9 asistente/infirmiere și 10 pacienți, toți asimptomatici. Am testat toți pacienții și aproape tot personalul. Am întrunit Comandamentul și am luat imediat o serie adițională de măsuri de control împreună cu această echipă extinsă:

1. Carantinarea Clinicii de Chirurgie Vasculară pentru o perioadă de 14 zile. Acest lucru înseamnă externarea pacienților negativi daca situația medicală o permite (dacă sunt pregătiți sau pot fi externați fără a le fi afectată starea de sănătate, cu repetarea testării), transferul pacienților asimptomatici în spitalele suport sau externarea lor cu consult infecționist, după caz, cu urmărire pentru retestare.

2. Pacienții rămași internați în secție vor fi monitorizați și îngrijiți de personalul medico-sanitar care a efectuat testul Covid și care a primit două rezultate negative la interval de 72 de ore.

3. Până la expirarea perioadei de carantină, internările noi, de urgență, se fac pe secțiile clinice de Chirurgie 1, 2 și 3.

4. Managementul medical al pacienților și intervențiile chirurgicale vor fi efectuate de chirurgii vasculari (cu repetarea testelor SARS-CoV2 pentru a asigura menținerea statusului de negativi).

5. Secțiile de chirurgie generală vor asigura personalul mediu și auxiliar pentru monitorizarea și îngrijirea permanentă a pacienților, astfel încât calitatea actului medical să nu aibă de suferit.

6. A fost începută și se finalizează acum dezinfecția terminală în Clinica de Chirurgie Vasculară. Aceasta va fi efectuată continuu, în condiții de siguranță, până la externarea tuturor pacienților și stingerea tuturor cazurilor pozitive.

Avem încrederea că aceste măsuri luate rapid se vor dovedi eficiente, vom munci în echipă ca și până acum, vom fi mereu onești și nu vom ezita să ne asumăm decizii dificile atunci când situația o impune. Suntem solidari unii cu ceilalți pentru că, în final, urmărim salvarea de vieți”, transmite Raul Pătrașscu, managerul Spitalului Județean Timișoara, pe pagina sa de Facebook.

Trimite articolul

X
20 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. FMS says:
    August 5, 2020 at 3:37 am

    Merge bine treaba in judetul Timis, Timisoara: ZIUA SI FOCARUL…. Au aruncat bolnavii de COVID in spitalul mobil de pe stadionul CFR , zona rezidentiala Dunarii/Blascovici, ca sa deranjeze pe toata lumea dar ei sa-si tina lor spitalele, pentru bolnavii cronici (clientela si spaga asigurata), in schimb asa de “bine” merge treaba ca imbolnavesc pe bietii pacienti care vin cu alte boli, in spitale care NU TRATEAZA COVID, DECIT COVID-ul ADUS de cadrele medicale. ce se perinda de la STAT la PRIVAT si de la PRIVAT la STAT…. DEBANDADA…?!! CITA INCREDERE POTI AVEA IN SISTEMUL MEDICAL din Romania…???

    Reply
    • Geo Bogza says:
      August 5, 2020 at 11:02 am

      Intrebarile astea (retorice) ar fi trebuit sa ni le punem toti in ultimii 30 de ani…multi dintre cei care au aflat raspunsul au plecat, captivii si idiotii au continuat sa stampileze politrucii la fiecare 4 ani iar apoi sa-si linga ranile…iar restul platim ca prostii (si pentru placere de a fi troluiti de ‘agenti de vanzari’ precum emilut)

      Reply
      • EU 2020 says:
        August 5, 2020 at 1:27 pm

        ai postaci ai PSD ului nu aveti nici se pare nici o rusine.Cine a spus ca virusul nu exista,cine a fost la ziua Frantei fara masca(botnita)care ar trebui sa o aveti toti ca sa nu mai debitati tampeni.Legea 13,amenenzi neconstitutionale,intrarea,iesirea din carantina numai cu aprobarea unui judecator,voi mai aveti tupeul sa comentati”ARIA CERCULUI”Ati eliberat criminali,pedofili.Ati initiat o dublare de bani de copii si ati votat in veseliese demiterea guvernului vostru.Si acuma nu aveti alt ceva in cap decat”MOTIUNE DE CENZURA”Si ce vreti sa puneti in loc un ministru care rupe ceva colii A4,se plimba cu elicopterul,un Teodorovici care primeste 599 euro chirie de la mamaUn Oprisan care cumpara masina din pensia mamei de 120000 de euro,un Iordache care cumpara apartamente in buricul Bucurestiului din pensia parintilor Sa va fie rusine

        Reply
    • Abia începe calvarul says:
      August 6, 2020 at 1:36 am

      Nu mai este loc.
      Nasol moment si inca suntem la aperitive.
      O sa vedeti ce ati vazut doar la tv, in cele mai tari sisteme de sanatate din lume, măturate de sars CoV 2.
      Omul fără carte nu a înțeles starea de urgență, când am fost toți băgați în care, protejați, nu a înțeles că aia era pregatire, cunoaștere și apărare până la a avea cu ce si cum sa facem fata la asemenea,,război,,
      Dar va intelege intr un final.

      Reply
  2. cititor says:
    August 5, 2020 at 7:06 am

    Asta pentru ca dl manager sa nu mai dea cu parul in altii !

    Reply
  3. emilut says:
    August 5, 2020 at 7:31 am

    S-a împlinit dorința USR (ăia care umblă cu cortul prin oraș, ca țiganii): spitalele sunt pline și bisericile goale (“vrem spitale, nu catedrale”), le-a venit și diaspora acasă, dar se pare că nu prea știu gestiona situația. Ei sunt preocupați de semnături și de arătat cu degetul către alții. Hal de “oameni noi” !

    Reply
    • Christina says:
      August 5, 2020 at 1:05 pm

      Asta nu e visul, e cosmarul.
      Nu mai sunt locuri in spitale fiindca toti banii au mers la biserici. Sa se converteasca bisericile in spitale de urgenta! Daca Isus ar fi viu acum, asta ar fi cerut.

      Reply
      • emilut says:
        August 5, 2020 at 4:11 pm

        ” fiindca toti banii au mers la biserici”

        Ai și dovezi când afirmi așa ceva ?

        Reply
      • Ii says:
        August 6, 2020 at 1:28 am

        Putina cultura, stimabila critic, Iisus , cu 2 i.
        Restul nu ne interesează pt ca nu are logica.

        Reply
    • VomaPeSistem says:
      August 5, 2020 at 5:01 pm

      Medicamentele! Ia-ti medicamentele!

      Reply
  4. Ghita says:
    August 5, 2020 at 7:32 am

    Indisciplina. amatorismul si “lasa ca merge si asa” isi arata roadele.

    Reply
  5. loredana says:
    August 5, 2020 at 8:24 am

    Si care este problema doar este ceva foarte normal ca sa apara focare de covid in spitale,ceed ca tot populatia este de vina si pentru asta,ca nu vrea sa poarte masca,ca nu se spala pe miini de 100 de ori pe zi,ca se tot inghesuie,personalul sanitar nu are nici o vina,pur si simplu s a intimplat,dar nu este nimic de speriat,doar dsp ul i a si acest nou focar sub supravegnere,si din momentul cind l a luat,s a rezolvat.

    Reply
    • Mascuta says:
      August 6, 2020 at 1:30 am

      Mai, inteligent o, personalul este de vina de data asta!
      Au tot ce le trebuie doar sa si acopere gura.
      Nu exista pacient astăzi internat fără testare.

      Reply
      • Mascuta says:
        August 6, 2020 at 1:30 am

        Inteligento

        Reply
  6. Ionutz says:
    August 5, 2020 at 10:07 am

    Pacienti asimptomatici…adica teste pozitive din start….inainte de a fi facute.
    De ce credeti ca nu simt oamenii aia nimic. Ca nu au nimic.

    Reply
    • Amico Friz says:
      August 5, 2020 at 12:13 pm

      Corect, sunt persoane perfect sănătoase

      Reply
  7. Riario says:
    August 5, 2020 at 10:09 am

    Am avut 1300 de bolnavi confirmati in 158 de zile. Asta inseamna 8 bolnavi pe zi.
    Pentru acesti 8 oameni au stat in casa 1 .000.000 de oameni? Nu vi se pare ridicola cacealmaua asta?

    Reply
    • Victor says:
      August 5, 2020 at 12:25 pm

      Poate am avut 8 pentru ca au stat pe acasa si acum cand s-au ridicat restrictiile, s-a vazut de ce au stat acasa.
      E pentru ca suntem prea “destepti” sa respectam niste reguli de bun simt, adica e chiar atat de greu sa porti o masca si sa nu-mi stai, dracului, in cap cand fac cumparaturi?
      Adica serios, chiar castigi atata timp, daca te bagi la 5 cm de cel din fata?
      Apropo, in Japonia chiar si la o raceala simpla se poarta masca si traiesc mult, asa ca chestia cu “de la masca e si mai rau” nu ar trebui sa fie invocata.

      Reply
  8. Feodor says:
    August 5, 2020 at 11:12 am

    La 19 infectati, 1 va fi critic… Acum seful spitalului, membru PNL ce zice?

    Reply
  9. timiboy says:
    August 5, 2020 at 1:45 pm

    catatul din sistem iese la suprafata !!!

    toti stim ca sistemul de sanatate este sub orice critica si ce se intampla si cum pe acolo

    acuma un singur lucru se intampla ,totul se intoarce impotriva noastra si tot nu facem nimic ,doar ne vaitam in stanga si dreapta

    am inchis ochi si inchidem la tot ce tine de noi si de ce ni se cuvine

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Rugăciune și restaurare. A început reînnoirea picturii lăcașului „Nașterea Maicii Domnului” din Iosefin
    2
    Filmul săptămânii: „Vocea lui Hind Rajab”, docudrama despre ultimele ore ale unei fetițe ucise în Gaza
    3
    Ploșnițe semnalate într-un tramvai din Timișoara. Ce spune STPT
    4
    Zeii Vienei prind viață la Timișoara. Ultima mare călătorie artistică a lui Christine de Grancy
    5
    Cinci persoane reținute la Sânnicolau Mare după ce au furat un portofel și au cheltuit banii
    6
    Hadar Chalet, pavilionul de vânătoare al lui Ceaușescu, are un nou proprietar
    7
    Analiza prin care „supraveghem” diabetul. Indicațiile medicilor de la Spitalul „Victor Babeș” Timișoara
    8
    Incendiu pe șantierul Centrului de Mari Arși din Timișoara, la o zi după ce a fost anunțată finalizarea lucrărilor
    9
    Platforma care aduce animalele pierdute acasă: PetRadar.org se lansează oficial în România
    10
    Aproape jumătate dintre elevii din Timiș nu au promovat simularea județeană la Bacalaureat. ISJ Timiș va lua măsuri

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 2 martie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Ploșnițe semnalate într-un tramvai din Timișoara. Ce spune STPT

    Ştiri din Timiș

    Plan de weekend la Iulius Town: ateliere creative, teatru pentru copii, târg educațional și competiții sportive

    Ştiri din Timiș

    Concursuri în 16 domenii pentru viitorii studenți. A fost lansat programul „UVT pentru elevi”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Polițiștii timișeni au oferit flori și mărțișoare doamnelor și domnișoarelor în prima zi de primăvară

    România

    Emisiune de mărci poștale dedicată lui Brâncuşi pe baza unor desene realizate de artistul orădean Mircea Cantor

    Sănătate

    Direcția de Sănătate Publică Timiș: „Părinții sunt îndemnați să respecte calendarul național de vaccinare”

    România

    Luna Martie în tradiția românească: Mărțișorul, echinocțiul și începutul anului agrar

    Ştiri din Timiș

    Duminica Ortodoxiei. Semnificația primei duminici din Postul Mare

    Turism

    Valencia arde spectaculos. „Las Fallas”, festivalul în care arta devine cenușă într-o noapte
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici