În momentul de faţă, în străinătate muncesc circa 2,5 milioane de români. Declaraţia a fost făcută de ministrul de Externe, Mihai Răzvan Ungureanu, la Reuniunea Anuală a Diplomaţiei Române. Acesta a afirmat că va elabora un proiect de lege cu privire la această manieră de vot. Ministerul Afacerilor Externe îi va informa corect pe cetăţenii români din străinătate, a mai spus ministrul de Externe.
“A nu crea condiţii pentru exercitarea acestui drept este un act profund nedemocratic”, a afirmat Mihai Răzvan Ungureanu. Acesta a asigurat că legea va reflecta o “practică europeană curentă”.
Citiți principiile noastre de moderare aici!