Executivul a decis să aloce, prin bugetul ministerului, suma de 3,5 milioane de lei pentru achiziţionarea, marcarea şi monitorizarea peştilor. Din program fac parte, de asemenea, amenajarea pe fluviu a spaţiilor prielnice pentru reproducerea sturionilor şi interzicerea construcţiilor care le-ar putea afecta mediul natural.
El a precizat că “România este printre puţinele ţări care mai au sturioni, deosebit de valoroşi din punct de vedere economic datorită caviarului pe care îl produc, dar nu a ştiut să îşi valorifice până acum fondul piscicol”. “Doar morunul se mai reproduce pe cale naturală, celelalte specii, din cauza stresului, a traficului pe Dunăre, nu se mai reproduc natural”, a spus Flutur. Conform lui Flutur, citat de Rompres, ministerul plănuieşte, de asemenea, repopularea Bistriţei cu lostriţe.
Citiți principiile noastre de moderare aici!