Este vorba despre campania pusă la cale de vicepremierul Bogdan Pascu, care prevede formarea unor echipe de tineri deghizaţi în oameni de afaceri care să pretindă că au nevoie să obţină avize pentru firmele pe care le conduc.
În acest fel, vicepremierul speră să scoată la lumină exemple negative de funcţionari publici care cer şi primesc atenţii. Toate cazurile vor fi publicate pe site-ul www.antispaga.ro, care va fi funcţional de la sfârşitul acestei luni.
Vicepremierul Bogdan Pascu spune, însă, că primele teste de rezistenţă în faţa mitei ale funcţionarilor vor avea loc în luna decembrie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!