De asemenea, una din trei gospodării are acumulate restanţe de peste 12 luni la plata facturilor de electricitate, apă sau gaze. O treime dintre oamenii din România consideră că locuinţa în care stau nu este de bună calitate. Aceştia spun că nu au spaţiu suficient, acoperişul e stricat sau nu au toaletă în interiorul casei.
Însă, ne putem mândri că suntem un neam de proprietari. 85% dintre români trăiesc într-o locuinţă proprietate personală, spre deosebire de 62% dintre cetăţenii statelor membre UE. Mai mult, majoritatea românilor sunt proprietari fără rate sau ipoteci, ceea ce le permite sa supravieţuiască din venituri mai mici. De fapt, aici e marea problemă. Veniturile românilor îi plasează printre codaşi în clasamentul nivelului de trai dintre ţările în curs de aderare sau membre ale UE.
Într-o gospodarie românească intra, în medie, pe lună, circa 300 de euro, jumătate din venitul mediu înregistrat în cele mai sarace din UE – Ungaria, Polonia şi Slovacia – şi o treime din venitul mediu al Uniunii. Cu toate acestea, românii se declară fericiţi. Unul din trei români se declară „foarte optimist” în ceea ce priveşte viitorul, acesta fiind un procent cu mult mai ridicat decât cel identificat în Bulgaria sau în Turcia, ori decât media calculată pentru noile state membre sau pentru statele din UE.
Trimite articolul
Xne intristam adesea si facem comentarii pe seama lipsuriilor si a saraciei in general…cred ca viata are un pret mult mai valoros decat astfel de rezumate la care noi pamantenii ne opriv.Va trebui sa invatam sa pribim spre cer si sa zambim indiferent de conjuctura doar astfel vom invata sa inaintam plini de dragoste si cu credinta in propriile noastre farame individuale …ramane insa de vazut uincotro ne indreptam cand stim cu totii ca ravna ptr avutie este pe primul loc…DE CE nu exista metanoie la nivel de tara ? Pentru ca nu vrem sa ne schimbam la nivel individual ,iar cand vom invata sa ne respectam si sa devenim buni samariteni viata ne va oferi nu efecte discutabile cu scenarii indiscutabile regizate de parlamentari sau mai stiu eu cine,ci efecte vizibile incununate cu o economie buna .si fara oamjeni ce intind mana ptr o paine sau stand zgribuliti in nu stiu ce colturi…Dar asta e ,unde dragoste nu e ,nimic nu e …