Dacă aceasta va fi aprobată, beneficiarii de câştiguri din tranzacţionarea imobilelor sau terenurilor vor fi nevoiţi să vireze la stat o parte din preţul încasat. Mai precis, beneficiarii vor plăti 19% din suma totală. “Bunica nu va plăti TVA când îşi va vinde casa, dar cel care are zece terenuri şi case şi le vinde, da”, a avertizat Bodu.
Bodu a specificat că plătitorii vor fi firmele specializate în tranzacţii imobiliare, nu şi persoanele ale căror câştiguri sunt ocazionale. Modificarea Codului comercial vizează şi persoanele care au mai multe imobile sau terenuri şi se ocupă cu vânzarea acestora pentru a câştiga din speculaţii. Prin urmare şi speculanţii de acest gen vor fi plătitori de TVA.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!