Anunţul a fost făcut astăzi de ministrul economiei. Ioan Codruţ Şereş susţine că proiectul de act normativ a fost avizat de ministerul pe care îl conduce şi a fost trimis către Guvern. Şereş a reamintit că în discuţiile cu reprezentanţii Executivului s-a decis ca angajaţii companiei Petrom să intre în posesia acţiunilor prin încredinţare directă şi nu prin intermediul asociaţiei de salariaţi.
Se vinde 8% din Petrom
Actul normativ prin care angajaţii Petrom vor primi un pachet de opt la sută din acţiunile companiei va fi aprobat de guvern în maximum o lună.
Citiți principiile noastre de moderare aici!